Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Arī 20 gadus pēc uzbrukuma tenisa zvaigznei Selešai saglabājas bailes

Arī 20 gadus pēc Hamburgā piedzīvotās saduršanas kādreizējai tenisa zvaigznei Monikai Selešai joprojām ir saglabājušās bailes par līdzīgas situācijas atkārtošanos.

Pagājušā mēneša beigās tika pieminēta 20 gadu jubileja 1993. gada 30. aprīlī notikušajam incidentam, kad vienai no tā brīža pasaules labākajām tenisistēm Selešai spēles pārtraukumā uzbruka garīgi nelīdzsvarots Štefijas Grāfas līdzjutējs, iedurot ar nazi mugurā.

Mūsdienās sportisti daudz vairāk satraucas par savu drošību un vairākiem pazīstamākajiem tenisistiem ir miesassargi.

«Šāda tipa uzbrukums nav tāds, par ko uztraucos, tomēr drošībnieki ātri atrisinātu, ja gadītos kāda problēma,» par saviem miesassargiem izteikusies Marija Šarapova.

1990. gadā Seleša 16 gadu vecumā kļuva par visu laiku jaunāko Francijas atklātā tenisa čempionāta uzvarētāju, bet 1991. un 1992. gadu viņa pabeidza pasaules ranga pirmajā vietā. Līdz uzbrukumam Seleša jau bija ieguvusi astoņus «Grand Slam» titulus.

1993. gada 30. aprīlī Hamburgas turnīra ceturtdaļfinālā 19 gadus vecā tenisiste, kura tobrīd vēl pārstāvēja Dienvidslāviju, sacentās ar bulgārieti Magdalēnu Malejevu. Pēc uzvarēta pirmā seta viņa pārtraukumā atpūtās laukuma malā, kad no muguras pie sportistes pieskrēja 38 gadus vecais bezdarbnieks Ginters Parše un ietrieca viņas mugurā 23 centimetrus garu nazi. Lai realizētu savu nodomu, Parše bija gaidījis četras dienas.

Pēc aresta tika konstatēts, ka Paršes makā bija 1000 doičmarku (360 latu) un viņš jau bija iegādājies biļeti uz Itāliju, kur Selešai nākamajā nedēļā bija plānots spēlēt Romas turnīrā. Policijai Parše stāstīja, ka vēlējies Selešu tikai savainot, bet ne nogalināt.

Tiesā Paršes advokāts teica, ka viņa klients dzīvojis fantāziju pasaulē un viņa interese par Grāfu bija sasniegusi neveselīgu līmeni.

Arī eksperti apstiprināja, ka Paršem bija personības problēmas, bet tiesnesis secināja, ka tas bijis uzbrukums, nevis slepkavības mēģinājums, tāpēc viņš saņēma vienu nosacītu divu gadu cietumsodu. Maigā soda dēļ Seleša vairs nekad nav atgriezusies Vācijā.

«Vācija ir valsts, kur tas vīrietis man uzbruka no aizmugures un nesaņēma pienācīgu sodu,» viņa vēlāk teica intervijā. «Nesaprotu, kāpēc šim vīrietim nebija jāsamaksā par noziegumu.»

Tenisa kortā Seleša atgriezās 1995. gada augustā, tomēr nekad vairs nespēja sasniegt agrākos augstumus. No smagākām traumām Selešu izglāba divi faktori - uzbrukuma brīdī viņa bija pastiepusies uz priekšu un nazis tika iedurts vien piecu centimetru attālumā no sportistes mugurkaula. Tāpat drošībnieki laicīgi noguldīja pie zemes Parši, neļaujot viņam veikt atkārtotu dūrienu.

«Es nesapratu, kas noticis,» stāstīja Seleša. «Pēkšņi sajutu briesmīgas sāpes mugurā.»

Parše tika arestēts un nogādāts policijā, bet histērijas pārņemtā Seleša - slimnīcā. Neticamā kārtā turnīrs netika atcelts, un, likteņa ironija, tajā uzvarēja tieši Grāfa, kura finālā pieveica Arantu Sančesu Vikario.

Pēc notikušā Hamburgas turnīra drošības uzlabošanā tika iztērēts miljons marku (330 000 latu), bet Seleša nolīga vairākus drošībniekus apsardzei. Seleša ieslīga depresijā un neilgā laikā pieņēmās svarā par 30 kilogramiem.

1996. gadā Seleša ceturto reizi karjerā triumfēja Austrālijas atklātajā čempionātā, tomēr tas kļuva par pēdējo nozīmīgo titulu viņas karjerā. Agrāko formu Seleša vairs neatguva un 2008. gada februārī noslēdza karjeru.

Parše pēc vairāku insultu pārciešanas pašlaik ir rīcības nespējīgs un dzīvo pansionātā, bet Seleša izteikusies, ka viņai joprojām saglabājušās gan fiziskas, gan mentālas bailes.

«Es tiku sadurta kortā, tūkstošu cilvēku priekšā,» viņa rakstīja savā autobiogrāfijā. «Nav iespējams no tā distancēties. Tas izmainīja manu karjeru un neatgriezeniski bojāja manu dvēseli. Pēc tam kļuvu citādāks cilvēks.»