Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eiropas Parlamenta deputāti aicina dažādot pensiju shēmas

Ekonomikas krīze un iedzīvotāju novecošanas radītās problēmas apliecinājušas, ka pietiekami stabilas nav ne fondētās, ne publiskās pensiju shēmas, otrdien pieņemtajā rezolūcijā saka Eiropas Parlaments (EP).

Deputāti prasa dalībvalstīm ieviest vai saglabāt pēc iespējas dažādotas pensiju shēmas, kā arī uzsver valsts pensiju nozīmi pienācīga dzīves līmeņa nodrošināšanai, aģentūru LETA informēja EP Informācijas biroja Latvijā preses sekretāre Marta Rībele.

«Trešdaļa Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāju ir vecāka par 55 gadiem. Iedzīvotāju novecošanās un dalībvalstu sarežģītais finanšu stāvoklis apdraud pensiju shēmu stabilitāti. Par pensiju nodrošināšanu atbild dalībvalstis, tomēr ir vajadzīga saskaņošana ES līmenī, galvenokārt, lai nodrošinātu stabilitāti un īstenotu reformas,» debatēs pirms balsošanas norādīja ziņojuma sagatavotāja Ria Omena-Ruijtena.

EP deputāti, komentējot Eiropas Komisijas (EK) 2012.gada februārī publicēto balto grāmatu, iesaka dalībvalstīm ieviest vai saglabāt daudzlīmeņu pensiju pieeju, kas ietvertu gan valsts pensiju pirmajā līmenī, gan papildu pensiju otrajā līmenī, ko nodrošina koplīgumi, uzņēmumi vai valsts tiesību akti, gan arī privātos uzkrājumus trešajā pensiju līmenī. Deputāti uzsver, ka ekonomikas krīze ir parādījusi, ka ne fondēto, ne valsts pensiju shēmu stabilitāte nav pietiekama.

Pat tad, ja ekonomikas izaugsmes līmenis ir ilgstoši zems, dalībvalstīm jākonsolidē budžeti, lai prioritāri aizsargātu valsts pensijas un garantētu pensionāriem vismaz pienācīgu dzīves līmeni, saka EP deputāti.

Parlaments uzsver, ka valsts nodrošinātās pensijas joprojām ir svarīgākais ES pensionāru ienākumu avots, un izsaka nožēlu, ka EK baltajā grāmatā nav pietiekami novērtēta pirmā pensiju līmeņa nozīme.

EP deputāti rezolūcijā nosoda dalībvalstis, kas ekonomikas krīzes dēļ radikāli mazinājušas pensiju pabalstus, un tādēļ daudzi pensionāri ir nonākuši nabadzībā vai tuvu tai.

Finansējumu pienācīgām un stabilām pensiju shēmām varētu piesaistīt, paaugstinot nodarbinātības līmeni, piemēram, pakāpeniski likvidējot priekšlaicīgas pensionēšanās shēmas vai ļaujot cilvēkiem strādāt pēc pensionēšanās vecuma, saka deputāti.

Rezolūcija uzsver, ka citā dalībvalstī strādājošiem darba ņēmējiem ir jāgarantē tiesības iegūt un saglabāt aroda pensiju visā ES.

Deputāti rezolūciju pieņēma ar 502 balsīm par, 138 pret un 49 atturoties.