Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ekstremālas laika parādības biežāk arī Latvijā; vai iespējams postošs tornado?

ASV pirmdien plosījās ļoti vērienīgs tornado jeb virpuļviesulis, kas bija vairāk nekā trīs kilometrus plats, bet vēja brāzmas sasniedza teju 90 metrus sekundē. Vai arī Latvijā ir iespējams ļoti postošs tornado, skaidroja Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma».

Kā raidījumam stāstīja klimata pētnieki, tik postoša dabas stihija, kāda bija ASV, Latvijā, maz iespējama. Šeit ir par vēsu, lai atmosfēras virpulis iegūtu tādu enerģiju.

«Latvija atrodas mērenajā platuma joslā, citos platumos atšķirībā no ASV. Un tā rezultātā mums ietekmējošie cikloni ir Atlantijas ciklons un Vidusjūras ciklons,» saka ģeogrāfijas zinātņu doktors Raimonds Kasparinskis. «Arktiskās gaisa masas ieplūst līdz ar Barenca jūras cikloniem no Ziemeļu Ledus okeāna. Mēs esam atšķirīgākos ģeogrāfiskos vides apstākļos,» saka Kasparinskis.

Virpuļviesuļi Latvijā ir novēroti, taču reti ir izdevies fiksēt, kā rodas virpuļviesulis un aiznes debesīs visu, kas bijis ceļā. Saglabājušies vien aculiecinieku stāsti par lidojošām govīm, zivju un varžu lietu, nogāztiem mežiem un grīstēs savītiem kokiem.

Vienlaikus gan speciālisti atzīst, ka nav iespējams iepriekš pateikt, kur veidosies virpulis.

Tendences liecinot, ka ekstremālas laika parādības kļūs biežākas arī Latvijā. Negaisu sezona vēl priekšā. Jūlijs ir tas mēnesis, kas visbiežāk dārd pērkons un var rasties virpuļviesulis.