Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ministrs: Latvijas ekonomikas attīstībai iespējami divi scenāriji

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts uzskata, ka Latvijas ekonomikas attīstībai iespējami divi scenāriji - palikt gudrākiem un augt organiski vai augt uz lētu izmaksu bāzes, piesaistot lēto darbaspēku.

Ministrs norāda uz pieaugošo Krievijas biznesa interesi Latvijā, kas var būt virziens straujai izaugsmei, ja vien esam tam gatavi.

«Līdz šim tā (Krievijas biznesa interese) vairāk koncentrējusies nekustamo īpašumu sfērā, bet ir jūtams, ka NVS uzņēmēji arvien vairāk interesējas arī par apstrādājošo rūpniecību, faktiski par visu, kam ir mērogs un naudas plūsmas potenciāls. Jautājums ir, vai mēs esam gatavi akceptēt šādu virzienu. Jā, tas var dot spēcīgu impulsu, bet atkārtoju - vai mēs paši esam tam gatavi?» intervijā biznesa žurnāla «Kapitāls» jūnija numurā vaicā Pavļuts.

Pēc ministra domām, ir nepieciešams saglabāt līdzsvaru arī ar vācu, skandināvu u.c. Rietumu investoru interesi.

«Ja runājam par darbaspēku - vai mēs esam gatavi akceptēt imigrāciju? Ja esam, tad kādu? Darbaspēka jautājums šajā vienādojumā, manuprāt, ir kritiski svarīgs. Ja gribam ātrāku izaugsmi, nedrīkstam to nerisināt. Vienlaikus mēs nevaram atļauties iet daudzu strauji augošu valstu ceļu, ievedot lētu darbaspēku, iespējams, no zemēm ar pavisam atšķirīgu kultūru, jo tas galu galā vietējā mazkvalificētā darbaspēka situāciju vēl pasliktinās,» skaidro Pavļuts.

Viņš uzskata, ka esam dilemmas priekšā. Pirmā izvēle: augt daudzmaz organiski, izmantojot to, kas mums ir, spiežot mūsu biznesu pamazām kļūt arvien gudrākam, starptautiskākam utt. Otrs scenārijs - vilkt iekšā daudz lēta darbaspēka, izmitināt to vagoniņos, uz lētu izmaksu bāzes notiks kaut kāda ekspansija, vienlaikus cerot, ka tā visa rezultātā pietiks nodokļu ieņēmumu, lai uzturētu pašu bezdarbniekus.

«Man, atklāti sakot, otrais variants nešķiet pievilcīgs,» uzsver Pavļuts, piebilstot, ka «mums ļoti derētu paskatīties, kā no ģimenes uzņēmumiem veidojušies daudzi šobrīd pasaulē slaveni industrijas līderi Skandināvijā, Vācijā. Neatlaidīgs darbs vairāku gadu desmitu garumā! Ar pieticību pašu uzņēmēju tēriņos».