Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Atbalsta ieceri atpirkt privātu zemes gabalu pie Māras dīķa

Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas deputāti šodien konceptuāli atbalstīja ieceri atpirkt zemesgabalu Māras dīķa krastā, Ojāra Vācieša ielā 19, aģentūra LETA uzzināja Rīgas domē.

Veiksmīgam darījumam gan vēl ir virkne priekšnoteikumu - vispirms zemesgabala īpašniekam būs jāatbrīvo īpašums no hipotēkas, bet pēc tam Rīgas domes Īpašuma departaments veiks zemesgabala novērtēšanu un mēģinās vienoties par iegādes cenu.

Rīgas domes Vides pārvaldes priekšņieks Askolds Kļaviņš (LZP) pauda viedokli, ka pilsētas zaļajām zonām ir jābūt pilsētas īpašumā, lai nodrošinātu stabilitāti to saglabāšanā. Tā kā konkrētais zemesgabals atrodas tieši Ojāra Vācieša memoriālā muzeja priekšā, nav nožogots un tiek izmantots publiskai lietošanai, no pašvaldības puses būtu godīgi vai nu ļaut īpašniekam to apbūvēt, vai arī pašvaldībai tas būtu jāatpērk vai jāiemaina.

Rīgas domes opozīcijas deputāti gan pauda bažas, ka šis gadījums varētu veidot precedentu un jau tuvākajā laikā uzradīsies vairākas citas privātpersonas, kam pieder īpašums Māras dīķa apkaimē, ar prasību pašvaldībai to atpirkt. Mājokļu un vides departamenta Tiesiskā regulējuma nodaļas vadītāja Vineta Dārzniece iebilda, ka šis ir civiltiesisks, nevis administratīvi tiesisks lēmums, līdz ar to pašvaldībai ir tiesības par katru konkrētu šāda veida lūgumu lemt atsevišķi.

Arī deputāts Raimonds Timma (GKR) pauda viedokli, ka zaļajām zonām jābūt pašvaldības īpašumā, turklāt «jo vairāk, jo labāk». Vienlaikus viņš uzsvēra, ka, izskatot pirkuma iespējas, Īpašuma departamentam būtu jāparedz, ka šo teritoriju turpmāk nedrīkst pārdot, privatizēt un apbūvēt.

Komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko (GKR) savukārt piebilda - ja lēmums par zemesgabala atpirkšanu konceptuāli netiks atbalstīts, pašvaldība tā arī neuzzinās, par kādu summu un ar kādiem nosacījumiem tā šo teritoriju varētu iegūt pilsētas īpašumā. Deputāti vienojās dot konceptuālu piekrišanu zemesgabala atpirkšanai, un tālāk jautājums nodots darbam Īpašuma departamentam, lai noskaidrotu iespējamā darījuma tehniskās un finanšu detaļas.

Kā ziņots, Rīgas domē šā gada martā saņemts lūgums no Vladimira Vožika, kurā viņš lūdz pašvaldību iegādāties viņam piederošu nekustamo īpašumu Ojāra Vācieša ielā 19, kas savieno Māras dīķa apstādījumus ar Ojāra Vācieša ielu.

Šo zemesgabalu līdzās Māras dīķim Vožiks iegādājies jau pirms 13 gadiem - no Ojāra Vācieša muzeja teritorijas atdalīto gruntsgabalu viņš noskatījis privātmājas būvniecībai. Kaut arī jau toreiz diskutēts, ka pļava iekļaujas parka teritorijā un nav apbūvējama, saskaņā ar toreizējiem domes plāniem zemesgabala lietošanas mērķis bija «vienģimenes un divģimeņu dzīvojamo ēku apbūves teritorijas», norāda Vožiks.

Zemes īpašnieka plāni ilgstoši saskārušies ar šķēršļiem pašvaldībā - vairākus gadus viņš saņēmis atteikumus plānošanas un arhitektūras uzdevumiem un būvatļaujām, līdz 2006.gadā tā noteikta par dabas pamatnes zonu, kurai jānodrošina publiska pieejamība.

«Izveidojusies neloģiska situācija - būdams zemes īpašnieks, nevaru to izmantot pēc saviem ieskatiem. Faktiski zemes lietotāji ir visi Rīgas pilsētas iedzīvotāji, jo teritorijā ir gājēju celiņi, soliņi un apgaismojums. Vienīgās tiesības ir regulāri maksāt zemes nodokli, kurš pieaug ar katru gadu, bet mani ienākumi diemžēl vairs neļauj segt pieaugošo zemes nodokli, un ar to es nevaru samierināties, tāpēc lūdzu izskatīt manu priekšlikumu par zemes gabala atgriešanu Rīgas domes Īpašuma departamentam, izmaksāt man kompensāciju, kuras apmērs ir atbilstošs kadastra vērtībai, vai dot iespēju mainīt pret līdzvērtīgu zemes gabalu Rīgas pilsētā,» iesniegumā Rīgas domei raksta Vožiks.

Nekustamais īpašums Ojāra Vācieša ielā 19 sastāv no zemesgabala 1750 kvadrātmetru platībā, kas atbilstoši Rīgas teritorijas plānojumam 2006. līdz 2018.gadam, tā grafiskajai daļai, ir apstādījumu un dabas teritorija. Zemesgabals savieno Māras dīķa apstādījumus un Ojāra Vācieša ielu, teritorijā aug koki, ir gājēju celiņi un soliņi, ko iedzīvotāji izmanto rekreācijai. Zemesgabals gan ainaviski, gan funkcionāli iekļaujas Māras dīķa apstādījumos.

Patlaban īpašums apgrūtināts ar hipotēku 739 310 latu apjomā.