Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

TM neredz alternatīvas iespējas ar dzīvokļa īpašuma lietošanu saistīto parādu problēmas risināšanai

Tieslietu ministrijas (TM) ieskatā, nav nekādu iespēju pārskatīt nodevas maza apmēra prasībām attiecībā uz pasākumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanas parādu problēmas risināšanu, aģentūrai LETA norādīja TM sabiedrisko attiecību speciāliste Sigita Vasiļjeva.

Līdz ar to TM alternatīvus risinājums tam neredz. Kā ziņots, martā pēc Ministru kabineta (MK) komitejas sēdes Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) uzdeva TM un Ekonomikas ministrijai (EM) meklēt citu risinājumu saistībā ar šo problēmu. Vasiļjeva norādīja, ka viss TM pamatojums ir izklāstīts paskaidrojumā MK protokollēmuma projektam.

Šādu viedokli ministrija ir atkārtoti nosūtījusi EM, un tagad tā gaida priekšlikumus no EM, vai nu saskaņojumu izbeigt šī uzdevuma kontroli, vai arī EM piedāvās savus priekšlikumus par to, kādi varētu būt alternatīvie risinājumi.

LETA jau ziņoja, ka pērn martā EM valdībai prezentēja informatīvo ziņojumu attiecībā uz minētajiem pasākumiem. Iepriekš viens no punktiem, kas bija attiecināms uz TM, tika atzīts par aktualitāti zaudējušu. Tas noteica uzdevumu paredzēt grozījumu Civilprocesa likumā, ka daļa no valsts nodevas maza apmēra prasību tiks atmaksāta, ja attiecīgā tiesvedība arī beidzas kā maza apmēra prasība, kā arī paredzēt samazināt valsts nodevu par prasības nodrošinājumu maza apmēra prasību gadījumā.

TM informēja, ka atbilstoši savai kompetencei tā nevar piedāvāt alternatīvas pasākumiem ar dzīvokļa īpašuma lietošanu saistīto problēmu risināšanai. Ministrija skaidroja, ka, pēc tās rīcībā esošiem statistikas datiem, 76% gadījumos maza apmēra prasības par naudas piedziņu tiek pabeigtas rakstveida procesā. Papildus ministrija vērsa uzmanību, ka attiecīgā uzdevuma izpildes rezultātā attiecīga regulējuma noteikšana radīs negatīvu ietekmi uz valsts budžetu.

Līdz ar to jautājums tika novirzīts papildu saskaņošanai. Dombrovskis uzdeva abām ministrijai meklēt citu risinājumu. Ja par tādu TM un EM spēs vienoties, tad jautājums tiks skatīts MK sēdē, bet, ja kopīgs risinājums netiks rasts, tad jautājumu atkārtoti skatīs MK komitejas sēdē.

Kā ziņots, koncepcijā tika paredzēts - lai novērstu parādu veidošanos par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu, jāveic preventīvi pasākumi, tostarp maksājumu disciplīnas monitorings un darbs ar parādnieku pirms tiesas nelielu parādu izveidošanās gadījumā, šos pienākumus un termiņus nosakot līgumā starp dzīvokļa īpašnieku un attiecīgā pakalpojuma sniedzēju.

Lai kompleksas pieejas ietvaros nodrošinātu ātru un efektīvu piedziņas procesu parāda gadījumā par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu, vispirms nepieciešams motivēt pakalpojuma sniedzēju laikus vērsties ar attiecīgu prasību tiesā. Attiecīgajā aspektā motivējoši faktori ir ātrs process un samērīgas tā izmaksas gan tiesvedības, gan sprieduma izpildes posmā. Tāpat arī piedziņas izpildes iespējamība, ko garantētu tiesas noteiktais prasības nodrošinājums.

Ziņojumā tika minēts, ka savlaicīga nenorēķināšanās par piegādāto siltumenerģiju ir ilgstoša problēma, ko nav izraisījusi tikai ekonomiskā krīze, jo, sākot no 2006.gada, parādsaistību apmērs pret rēķinos izrakstīto maksājumu apmēru pārsniedz vidēji 14% katrā teritorijā.

Lielāki parādi pret kopējo parāda summu ir pašvaldībās, kurās starp pakalpojumu sniedzēju un dzīvokļu īpašniekiem pastāv tieši vai daļēji tiešie norēķini. Pašvaldībās ar procentuāli mazu parāda apmēru norēķini tiek veikti ar pārvaldnieka starpniecību.

Vidējā parāda summa uz vienu kavētāju lielajās pilsētās atbilst trīs līdz sešu mēnešu maksājuma par siltumenerģiju kavējumam, savukārt pārējās pašvaldībās tie atbilst piecu līdz astoņu mēnešu maksājuma par siltumenerģiju kavējumam.

Pētot parādu veidošanos, kā galvenie iemesli informatīvajā ziņojumā bija minēti personas rīcībā esošo līdzekļu nepietiekamība vai to samazinājums, maksājumu disciplīnas trūkums, kas saistīts ar šādiem faktoriem, kā arī dažādā pieeja sociālās palīdzības politikas jomā pašvaldībās.