Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Cietušā neierašanās dēļ AT neskata pedofilijā apsūdzētā mācītāja lietu

Cietušās personas neierašanās dēļ Augstākā tiesa (AT) šodien nevarēja turpināt izskatīt krimināllietu, kurā par dzimumnoziegumiem pret nepilngadīgajiem apsūdzēts no amata atstādinātais luterāņu mācītājs Agris Pāvils Lēvalds un bijušais bērnu slimnīcas apsargs Oskars Štamers.

Kā aģentūru LETA informēja AT Komunikācijas nodaļas pārstāve Jekaterina Čerņenko, nākamās tiesas sēdes datums pagaidām nav zināms, taču tas tiks noteikts tuvākajā laikā.

Kā ziņots, izskatot šo lietu pirmajā instancē, Rīgas apgabaltiesa 2011.gada 14.jūnijā Lēvaldam piesprieda četru gadu cietumsodu ar policijas kontroli uz diviem gadiem bez mantas konfiskācijas, bet Štameram - četru gadu un sešu mēnešu cietumsodu ar policijas kontroli uz trīs gadiem bez mantas konfiskācijas.

Lēvaldu tiesa apcietināja uzreiz pēc sprieduma nolasīšanas, viņš uz sēdi jau bija paņēmis līdzi lielu somu ar mantām.

Vēlāk gan abi apsūdzētie un viņu aizstāvji iesniedza apelācijas sūdzības par šo spriedumu, tāpēc lieta nonāca AT Krimināllietu tiesu palātā, aģentūru LETA informēja AT preses sekretāre Baiba Kataja.

Kā ziņots, pirmās instances tiesas debatēs prokuratūra Lēvaldu lūdza sodīt ar brīvības atņemšanu uz četriem gadiem un sešiem mēnešiem, nosakot viņam policijas kontroli uz diviem gadiem. Savukārt Štameru prokuratūra prasīja sodīt ar piecu gadu cietumsodu un policijas kontroli uz trim gadiem.

Lēvalds, pēc paša teiktā, neesot «pat roku piedūris» abiem bērniem, kuri pret viņu un Štameru sāktajā kriminālprocesā atzīti par cietušajiem. Lēvalda advokāts Juris Močuļskis jaunākais žurnālistiem iepriekš pastāstīja, ka viņa klients savu vainu Rīgas apgabaltiesā kategoriski noliedzis, bet ar lietā esošajiem pierādījumiem nepietiekot, lai apsūdzēto notiesātu. «Jebkuram cilvēkam ir tiesības uz pierādījumu pārbaudi tiesā,» uzsvēra advokāts.

Savukārt otra apsūdzētā - Štamera - aizstāve advokāte Janīna Pūce aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja, ka viņas klients savu vainu atzīst tikai daļēji. Proti, Štamers nenoliedz, ka varētu būt izdarījis netiklas darbības ar nepilngadīgām personām, taču viņš neesot nevienu izvarojis.

Lēvalds iepriekš bija izlaists brīvībā pret 5000 latu lielu drošības naudu, savukārt Štamers visu laiku atradās apcietinājumā.

Kā ziņots, abas minētās personas apsūdzētas pēc Krimināllikuma (KL) 160.panta 2.daļas par vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā, ja tā izdarīta ar nepilngadīgo, pēc KL 162.panta 1.daļas par pavešanu netiklībā, kā arī pēc KL 166.panta 3.daļas par pornogrāfiska vai erotiska rakstura materiālu izgatavošanas un izplatīšanas noteikumu pārkāpšanu, iesaistot nepilngadīgo. Štamers apsūdzēts arī pēc KL 166.panta 2.daļas.

Lietu tiesai 2010.gada novembrī nodeva Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurore Viktorija Šumska.

Sākotnēji vienā kriminālprocesā ar Lēvaldu un Štameru policisti aizturēja arī izbijušu cietumnieku, taču lieta pret viņu vēlāk tika izdalīta atsevišķi.

Kā ziņots, Valsts policija (VP) 2010.gada aprīlī paziņoja, ka ir noskaidrojusi un aizdomās par pedofiliju aizturējusi trīs vīriešus - mācītāju, bērnu slimnīcas apsargu un bijušo cietumnieku. Viņi par saviem upuriem izvēlējušies nepilngadīgus zēnus, starp kuriem bijuši arī bērni ar garīgās attīstības traucējumiem.

Aizturētie vīrieši izmantojuši savu upuru bezpalīdzīgo stāvokli, pirms seksuālajām aktivitātēm lielāko daļu cietušo zēnu piedzirdot vai draudot viņiem ar fizisku spēku.

Sākotnējo informāciju par iespējamu bērnu seksuālu izmantošanu VP Rīgas reģiona Kriminālpolicijas pārvalde saņēma 2009.gada oktobrī no kāda Latvijas bērnunama, kura darbiniekiem bija radušās aizdomas, ka viens no audzēkņiem ticis seksuāli izmantots. Toreiz, pamatojoties uz saņemto informāciju, tika sākts kriminālprocess par nepilngadīgu personu pavešanu netiklībā.

Izmeklēšanas gaitā 2009.gada 24.novembrī Rīgā tika aizturēta viena persona - 1953.gadā dzimis agrāk netiesāts vīrietis, kurš strādāja par apsargu bērnu slimnīcā. Dienu vēlāk Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa aizturētajam kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu.

Turpmākajā izmeklēšanā un darbā ar apcietināto tika noskaidrots, ka viņš zēnus seksuāli izmantojis jau vairākus gadus. Noskaidrojās arī, ka viņam bijuši divi līdzzinātāji. Visi trīs «domubiedri» noziedzīgo darbību veikšanai apvienojušies grupā.

Turpinot izmeklēšanu šajā lietā, tika noskaidrots un 2010.gada 22.aprīlī Latgales pusē aizturēts arī 1962.gadā dzimis agrāk netiesāts mācītājs. Nākamajā dienā pēc aizturēšanas ar Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesas lēmumu mācītājs tika apcietināts.

Savukārt vēl dažas dienas vēlāk Rīgā tika aizturēts arī trešais noziedzīgās grupas dalībnieks - 1974.gadā dzimis agrāk par mantiskiem noziegumiem tiesāts vīrietis bez noteiktas dzīves un darba vietas.

Policija iepriekš informēja, ka noskaidrojusi vairākus cietušos, tostarp arī personas, kuras noziedzīgās grupas dalībnieki bija seksuāli izmantojuši pirms vairākiem gadiem un kuras pašlaik jau sasniegušas pilngadību. Starp cietušajiem bija arī nepilngadīgas personas ar garīgās attīstības traucējumiem.