Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

SVF vadītāju nopratina par iespējamo finanšu ministres pilnvaru pārkāpšanu

Francijas prokuratūra piektdien jau otro dienu nopratina Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) izpilddirektori Kristīnu Lagardu, lai izlemtu, vai viņai izvirzāmas apsūdzības pilnvaru pārkāpšanā laikā, kad viņa pildīja Francijas finanšu ministres pienākumus.

Lagardas izjautāšana ceturtdien ilga 12 stundas.

Izmeklēšana saistīta ar iespējamo amatu pilnvaru pārkāpumu, Lagardai dodot rīkojumu toreizējā Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī atbalstošā uzņēmēja Bernāra Tapī un kādreiz valstij piederošās bankas «Credit Lyonnais» strīdu izskatīt privātā šķīrējtiesā, kas lēma par labu Tapī, liekot izmaksāt viņam 400 miljonus eiro (281,12 miljonus latu).

Lagarda iepriekš noraidījusi apsūdzības, norādot, ka pretrunīgi vērtētais lēmumus nosūtīt Tapī lietu šķīrējtiesā tolaik bija labākais risinājums. Tomēr likmes ir augstas - gan personiski pašai Lagardai, gan SVF.

Ja Lagardai būs jāstājas tiesas priekšā un viņa tiks atzīta par vainīgu šajās apsūdzībās, viņai draud desmit gadu cietumsods un 150 000 eiro (105 420 latu) liels naudassods.

Ierodoties tiesas namā, piektdien Lagarda sasveicinājās ar žurnālistiem, bet nenāca klajā ne ar kādiem paziņojumiem.

Apsūdzību izvirzīšana neprasītu Lagardai automātiski atkāpties no SVF direktores amata, tomēr tas būtu otrais lielais skandāls pēc kārtas, kas satricinājis fonda labo vārdu.

2011.gadā ar lielu skandālu no amata bija spiests atkāpties toreizējais SVF izpilddirektors Dominiks Štrauss-Kāns, kurš tika apsūdzēts Ņujorkas viesnīcas istabenes izvarošanas mēģinājumā.

Izmeklēšanā, kas uzsākta pret Lagardu, galvenā persona ir bijušā Francijas futbola kluba Marseļas «Olympique» prezidents Tapī, kurš 1994.gadā tika atzīts par vainīgu finansiālās mahinācijās, kā dēļ «Olympique» tika pārcelts no pirmās uz otro divīziju. Pēc tam Tapī tika piespriests arī viena gada cietumsods, ko vēlāk samazināja līdz astoņiem mēnešiem.

Prokuratūra uzskata, ka apmaiņā pret atbalstu Sarkozī 2007.gada prezidenta vēlēšanu kampaņai Tapī saņēmis īpašu labvēlību. Prokuratūra uzskata, ka Lagarda, kas tolaik bija finanšu ministre, varētu būt daļēji atbildīga par «daudzām anomālijām un neregularitātēm», kas var novest pie apsūdzībām par līdzdalību krāpšanā un valsts līdzekļu izšķērdēšanā.

Galvenās aizdomas krīt uz Lagardas 2007.gadā doto rīkojumu izskatīt privātā šķīrējtiesā Tapī un «Credit Lyonnais» strīdu par Tapī 1993.gada darījumu, pārdodot sporta preču firmu «Adidas».

Tapī apsūdzēja baku krāpšanā, apgalvojot, ka tā ar nodomu par zemu novērtējusi «Adidas» pārdošanas laikā, un apgalvoja, ka valstij, kas bija bankas galvenā akciju turētāja, jākompensē viņam radītie zaudējumi.

Privātā šķīrējtiesa, kurai Lagarda nodeva šo lietu, lēma par labu Tapī.

Kritiķi šo lēmumu uzskata par kļūdainu, norādot, ka valstij nevajadzēja uzņemties risku, ka tā var būt spiesta izmaksāt kompensāciju notiesātam noziedzniekam, kurš, būdams bankrotējis, nespētu virzīt šo lietu cauri citām tiesām.

Privātā šķīrējtiesas ceļā saņemtā nauda ļāva Tapī izkļūt no saviem parādiem un saskaņā ar mediju ziņoto viņam vēl palika pāri 20 līdz 30 miljoni eiro, kurus viņš izmantojis uzņēmējdarbības atsākšanai.

Intervijā laikrakstam «Le Parisien» Tapī piektdien sacīja, ka, atskaitot parādus un nodokļus, viņam no kompensācijas palikuši mazāk nekā 100 miljoni eiro.

Viņš uzsvēra, ka Lagarda, pieņemot lēmumu nodot viņa lietu privātā šķīrējtiesā, ir ietaupījusi valstij vairākus miljardus eiro.

Arī Lagrada, aizstāvot savu lēmumu, norādījusi uz šī strīda potenciāli valstij vēl neizdevīgākajām izmaksām un vienmēr noliegusi, ka būtu šādi rīkojusies pēc Sarkozī rīkojuma.