Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Atbalsta priekšlikumu, ka eksprezidentiem, kļūstot par deputātu, nemaksās prezidenta pensiju

Saeimas Juridiskās komisijas vairākums šodien atbalstīja likuma izmaiņu priekšlikumu, kas paredz, ka eksprezidentiem pēc kļūšanas par deputātu vai ministru nemaksās tai paredzēto pensiju.

Komisija arī kopumā vienojās virzīt parlamenta plenārsēdē izskatīšanai otrajā lasījumā grozījumus likumā «Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu», kas paredz samazināt sociālās garantijas bijušajiem valsts prezidentiem.

Saskaņā ar atbalstīto priekšlikumu «personai, kura ieņēma Valsts prezidenta amatu, uz laiku, kamēr attiecīgā persona pilda Saeimas deputāta, Ministru kabineta locekļa vai parlamentārā sekretāra pienākumus», eksprezidentam noteikto pensiju neizmaksā, kā arī attiecīgajai personai būs jāizvēlas, kuru transportlīdzekli izmantos, ja tai attiecīgajā amatā tiks nodrošināts dienesta transports.

Komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (V) nebalsoja par šo priekšlikumu un skeptiski norādīja, ka neatbalsta mēģinājumus ierobežot eksprezidentu iespējas iesaistīties politikā. Iecerēts, ka uz trešo lasījumu minētajā priekšlikumā varēs iesniegt izmaiņas.

Likumprojektā, ko Saeimā iesniedzis Valsts prezidents Andris Bērziņš, rosināts atteikties no eksprezidentu nodrošināšanas ar dzīvokli pēc prezidentūras. Kā kompensējošu mehānismu piedāvāts palielināt bijušā prezidenta ikmēneša pensiju, kas dotu iespēju brīvi izvēlēties sev mājokli. Eksprezidenta ikmēneša pensiju plānots palielināt no līdzšinējiem 50% līdz 85% no Valsts prezidenta mēneša atalgojuma. Paredzēts, ka bijušajam prezidentam būs iespēja no pensijas atteikties.

Patlaban tas, ka valstij ir noteikts pienākums nodrošināt bijušo prezidentu ar dzīvokli, rada neizpratni par nodokļu maksātāju naudas izmantošanu. Piedāvātais risinājums ļautu saprātīgi un vienkārši plānot valsts budžeta izdevumus, jo nebūtu jātērē līdzekļi valsts dzīvokļa iegādei, uzturēšanai, remontam un komunālo pakalpojumu apmaksai, norādīts likumprojektā.

Likumprojekts arī paredz noteikt, ka eksprezidents no valsts lietošanā saņem vienu automašīnu, kuras iegādes vai nomas vērtība nepārsniedz tādas automašīnas divkāršu iegādes vai nomas vērtību, uz kādu ir tiesības valsts pārvaldes iestādes amatpersonai.

Patlaban normatīvie akti neparedz eksprezidenta automašīnas izvēles kritērijus. Savukārt valsts amatpersonām automašīnas iegādes limits šobrīd noteikts 12 500 latu, bet nomas limits mēnesī - 380 latu apmērā bez pievienotās vērtības nodokļa.

Ņemot vērā tiesiskās paļāvības principu, sociālo garantiju izmaiņas, tostarp pensiju palielinājums, neattieksies uz līdzšinējiem eksprezidentiem. Jauno regulējumu plānots piemērot, ja kāda eksprezidenta vajadzībām būs nepieciešams iegādāties jaunu automašīnu.

Reaģējot uz Juridiskajā komisijā iepriekš paustajām idejām, bijušais Valsts prezidents un Reformu partijas līderis Valdis Zatlers aģentūrai LETA iepriekš uzsvēra, ka mēģinājumi jebkuru cilvēku, arī eksprezidentu, atturēt no darbošanās politikā ir vērtējami kā antikonstitucionāli. «Tas attiecas uz visiem cilvēkiem [ne tikai eksprezidentiem] - mēģinājumi kaut kādā veidā tieši vai netieši ietekmēt vēlēšanos darboties politikā nav raksturīgi demokrātiskai valstij,» sacīja Zatlers.