Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts zemes fondā būs pieejami Ls 10 miljoni

Jaunveidojamo Valsts zemes fondu pārvaldīs VAS «Lauku attīstības fonds» (LAF), kas fondā ieguldīs 10 miljonus latu, paredz valdības pieņemtais, Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātais informatīvais ziņojums «Par priekšlikumiem lauksaimniecības zemes efektīvai un ilgtspējīgai izmantošanai».

Kā ziņots, par fonda veidošanu pērn oktobrī paziņoja Valsts prezidents Andris Bērziņš, norādot, ka šāds fonds cita starpā varētu aizsargāt valsts zemes resursu pārdošanu ārvalstniekiem. Prezidents un zemkopības ministre Laimdota Straujuma toreiz parakstīja rīkojumu, kas paredz, ka ne vēlāk kā līdz 2013.gada 1.jūnijam ZM sadarbībā ar Valsts prezidenta kanceleju, iesaistītajām institūcijām un organizācijām ir jāsagatavo likumdošanas priekšlikumi iesniegšanai Ministru kabinetā un Saeimā.

Kā norādīts ZM skaidrojumā, nacionāla līmeņa zemes fonds izveidojams, lai veicinātu zemes īpašniekus zemi apsaimniekot pašiem vai uzticēt to personām, kas nodrošinās katram lauksaimniecībā izmantojamās zemes hektāram pievienoto vērtību.

Saskaņā ar ZM informāciju patlaban aptuveni 25% darījumu ar meža zemi tirgū ir spekulatīvi - zeme tiek nopirkta un pēc neilga laika pārdota. Lauksaimniecības zemes tirgū spekulatīvo darījumu skaits ir aptuveni 17%. Dažos novados spekulatīvo darījumu īpatsvars ir lielāks, piemēram, Alūksnes novadā 30% darījumu ar lauksaimniecības zemi un 40% darījumu ar meža zemi ir spekulatīvi. Turklāt lielākā šo zemes pircēju daļa ir Latvijā reģistrētas uzņēmējsabiedrības. Šis formāli juridiskais dalījums neatspoguļo situāciju pēc būtības, jo vairums Latvijā reģistrēto uzņēmējsabiedrību zemes pirkšanai izmanto ārvalstu kapitālu, kā arī to dibinātāji, māteskompānijas, ir ārvalstu kompānijas.

Līdz ar to, lai pēc iespējas saglabātu lauksaimniecībā izmantojamo zemi Latvijas iedzīvotāju īpašumā, tā nosargājot arī vienu no Latvijas valsts suverenitātes galvenajiem pamatiem - zemi, valstij jāiesaistās problēmas risināšanā, norādīts ZM skaidrojumā.

Kā šodien pēc valdības sēdes teica Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V), paredzēts, ka Valsts zemes fondam būs iespēja izmantot pirmpirkuma tiesības. Vispirms zemi iegādāties tiks piedāvāts tuvākajiem zemes īpašniekiem, lai notiktu zemesgabalu apvienošana, padarot tās apstrādi efektīvāku. Pēc tam tiesības to iegādāties, būs zemes fondam.

Zemes fonda pārvaldība tiks uzticēta LAF, kam būs tiesības piedalīties zemes tirgū, pērkot, pārdodot zemes īpašumus un iznomājot tos, kā arī darboties kā starpniekam darījumos ar lauksaimniecībā izmantojamo zemi.

Plānots, ka LAF zemes fonda izveidē ieguldīs 10 miljonus latu, izmantojot iestādes rīcībā esošos finanšu līdzekļus, vienlaikus saglabājot esošo atbalsta instrumentu administrēšanu.

Tāpat ZM norāda, Valsts zemes fonda darbības rezultātā nākamajā plānošanas periodā varētu tikt atgūti līdz par diviem miljoniem hektāru patlaban aizaugušas un lauksaimniecībā neizmantojamas zemes.