Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sešu miljardu dolāru atmazgāšanas shēmā figurē arī Latvija

Izmeklēšanā par naudas atmazgāšanu interneta pārskaitījumu un maksājumu apstrādes firmā «Liberty Reserve» piedalījušās arī Latvijas tiesībsargājošās iestādes, trešdien ziņoja ASV telekanāls «ABC News», atsaucoties uz ASV Tieslietu ministriju.

Pēc ministrijas sniegtās informācijas, starp valstīm, kuru tiesībsargājošās iestādes piedalījās izmeklēšanā, ir arī Austrālija, Kanāda, Kipra, Kostarika, Krievija, Ķīna, Latvija, Lielbritānija, Luksemburga, Maroka, Nīderlande, Norvēģija, Spānija, Šveice un Zviedrija.

Latvija ir arī starp tām valstīm, kuru komercbanku konti izmantoti noziedzīgajā shēmā. Šo valstu vidū ir arī ASV, Austrālija, Kostarika, Kipra, Ķīna, Krievija, Maroka un Spānija, ziņo Lielbritānijas laikraksts «Financial Times».

Jau ziņots, ka ASV federālā prokuratūra Ņujorkā otrdien izvirzīja interneta pārskaitījumu un maksājumu apstrādes firmai «Liberty Reserve» apsūdzību naudas atmazgāšanā sešu miljardu ASV dolāru (3,3 miljardu latu) apmērā.

Kostarikā bāzētā «Liberty Reserve» ļāva klientiem anonīmi pārskaitīt naudu internetā no viena konta uz citu, neuzdodot gandrīz nekādus jautājumus.

Prokurori paziņoja, ka «Liberty Reserve» septiņu gadu laikā apstrādājusi vismaz 55 miljonus nelikumīgu transakciju vismaz vienam miljoniem klientu, tai skaitā apmēram 200 tūkstošiem klientu ASV, un šādi «atvieglojusi globālo kriminālo darbību».

Izmeklēšanā piedalījās 17 valstu tiesībsargājošās iestādes, un prokuratūra to raksturoja kā «vēsturē lielāko naudas atmazgāšanas izmeklēšanu».

Septiņi «Liberty Reserve» vadītāji piektdien tika aizturēti reidos, kas notika vienlaicīgi Kostarikā, Spānijā un Ņujorkā, un ASV federālā prokuratūra Ņujorkā viņiem otrdien izvirzīja apsūdzības nelikumīgas firmas izveidošanā, kas nomaskēta kā ērta un leģitīma naudas pārskaitījumu sistēma. Notiesāšanas gadījumā viņiem draud cietumsods līdz 20 gadiem.

Apsūdzībā teikts, ka šī firma kļuvusi par «kibernoziedzības pasaules finanšu centru».

Viens no aizturētajiem ir Krievijas pilsonis Maksims Čuharevs, kuru Kostarika izdos ASV, otrdien paziņoja Kostarikas varas iestādes. Starp aizturētajiem ir arī firmas dibinātājs - bijušais ASV pilsonis Arturs Budovskis, kurš pieņēmis Kostarikas pilsonību.

Firmas klienti «Liberty Reserve» interneta vietnē iegādājās tās interneta valūtu LR, kuru izmantoja transakcijās ar citiem šīs firmas klientiem. Šī sistēma nebija reģistrēta ASV iestādēs un atšķirībā no citām nevalstu valūtas sistēmām neprasīja klientiem pierādīt savu identitāti.

Vēl lielāku anonimitāti nodrošināja tas, ka firma pieprasīja klientiem pārdot vai pirkt LR ar trešās puses starpniecību, tādējādi nebija tiešas saites starp klienta tradicionālo bankas kontu un «Liberty Reserve» sistēmu.

Papildu pakalpojums ļāva lietotājam noslēpt savu «Liberty Reserve» konta numuru līdzekļu pārskaitīšanā, šādi padarot šo pārskaitījumu par pilnīgi neizsekojamu.

«Liberty Reserve» ļāva atvērt kontus ar fiktīviem vārdiem. To izmantoja klienti dažādās noziedzīgās jomās, tostarp kredītkaršu krāpniecībā, identitātes zādzībā, investīciju krāpniecībā, kibernoziegumos, bērnu pornogrāfijā un narkotiku tirdzniecībā.

Kad firma konstatēja, ka pret to notiek izmeklēšana, tā paziņoja par savu slēgšanu, bet turpināja darboties, par aizsegu izmantojot kompānijas Austrālijā, Honkongā, Kiprā, Krievijā, Ķīnā, Marokā un Spānijā.

Budovskis un viņa partneri izveidoja «Liberty Reserve» pēc tam, kad līdzīgu uzņēmumu «Gold Age Inc.» slēdza ASV iestādes. Budovskis emigrēja uz Kostariku, kļuva par tās pilsoni, atteicās no ASV pilsonības un kļuva par Nīderlandes iedzīvotāju. Viņš un vēl viens apsūdzētais Azedins al Amins piektdien tika aizturēti Madrides lidostā.

Kostarikā visi interneta uzņēmumi ir legāli un tos neregulē nekādi likumi.