Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

No «Rīgas kinostudijas» valdes priekšsēdētāja piedzen teju 400 000 latu

Rīgas apgabaltiesa šodien par labu Alvim Krasovskim no AS «Rīgas kinostudija» valdes priekšsēdētāja Armanda Liberta piedzina parādu 399 332 latu apmērā, kā arī atzina aizdevuma līgumus par spēkā neesošiem. Tiesa piebilda, ka «sprieduma sagatavošana bijusi smaga».

Pats process gan notika aiz slēgtām durvīm, tomēr spriedumu nolasīja atklāti. Apgabaltiesa atzina par spēkā neesošiem vairākus darījumus, tajā skaitā par aizdevumiem viena miljona eiro (apmēram 700 000 latu), 500 000 eiro (350 000 latu), 159 000 eiro (111 300 latu), 400 000 eiro (280 000 latu) un 50 000 eiro (35 000 latu) apmērā.

Savukārt prasība daļā, kura bija vērsta par parāda piedziņu no Liberta par labu «Rīgas kinostudijai» un SIA «Alūksnes 5», tika noraidīta. «Rīgas kinostudija» no valdes locekļa vēlējās piedzīt 552 441 latu, savukārt «Alūksnes 5» - 114 850 latus.

Tiesa noteica laiku brīvprātīgai sprieduma izpildei desmit dienas no tā spēkā stāšanās. Pilns sprieduma teksts būs pieejams 13.jūnijā, un to 20 dienu laikā varēs pārsūdzēt Augstākajā tiesā.

Liberts aģentūrai LETA pastāstīja, ka strīds ir par «bijušajam kompanjonam» Krasovskim pārskaitītajiem aizdevumiem, savukārt viņš patlaban mēģina apgalvot, ka tie nebija aizdevumi, bet gan «šī nauda Krasovskim» pienākas.

Tiesnese pēc sprieduma nolasīšanas minēja, ka «līdz galam taisnīgs spriedums tas nevar būt jebkurā gadījumā», tomēr viņa arvien aicināja puses panākt mierizlīgumu.

Jau ziņots, ka Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa janvārī noraidīja pieteikumu par AS «Rīgas kinostudija» maksātnespēju.

Savukārt prokuratūra 2.maijā pēc «Rīgas kinostudijas» akcionāru un kreditoru pieteikuma ierosinājusi kriminālprocesu saistībā ar nekustamo īpašumu apsaimniekotājas amatpersonu iespējamu pretlikumīgu rīcību. Kā pretlikumīgas darbības norādītas grāmatvedības un citu dokumentu viltojumi, mantas piesavināšanās un nobēdzināšana, tiesiskās aizsardzības procesa izmantošana nolūkā izvairīties no saistību izpildes.

Kriminālprocess nosūtīts izmeklēšanai Valsts policijas (VP) Rīgas reģiona pārvaldei.

Iepriekš prokuratūra pēc AS «SEB banka» sūdzības arīdzan sākusi kriminālprocesu saistībā ar «Rīgas kinostudijas» amatpersonu iespējamām noziedzīgām darbībām. Bankas iesniegumā bija teikts, ka noziedzīgās darbības izpaužas kā nepatiesu ziņu sniegšana kredītiestādei kredīta lietošanas laikā, tiesiskās aizsardzības procesa izmantošana nolūkā izvairīties no saistību izpildes, grāmatvedības noteikumu pārkāpšana, ieķīlātās lietas jeb prasījuma tiesību pret sabiedrības debitoriem prettiesisks atsavinājums un «Rīgas kinostudijas» mantas nobēdzināšana.

Iesniegumā rakstīts, ka 2004.gadā starp «SEB banku» un «Rīgas kinostudiju» noslēgts kredīta līgums, piešķirot 510 000 latu aizdevumu nekustamā īpašuma Rīgā, Šmerļa ielā, rekonstrukcijai. Laika gaitā kredīta līgums grozīts, aizdevuma summu palielinot līdz 1 816 800 eiro (1 276 840 latiem).

«SEB bankas» prasījumi nodrošināti ar hipotēku un ar to saistīto aizlieguma atzīmi uz «Rīgas kinostudijai» piederošo nekustamo īpašumu Šmerļa ielā 3, ar komercķīlu uz «Rīgas kinostudijas» prasījuma tiesībām pret «Rīgas kinostudijas» debitoriem, ar komercķīlu SIA «Radošā apvienība «Rīgas kinostudija»» prasījuma tiesībām pret tās debitoriem, ar finanšu ķīlu uz «Riga Motion Pictures Development Ltd.» piederošiem finanšu instrumentiem jeb 91 918 «Rīgas kinostudijas» akcijām un komercķīlu uz «Riga Motion Pictures Distribution Ltd.».

Bankas iesniegumā policijai teikts, ka «Rīgas kinostudijas» akcionāru struktūra būtiski tika mainīta 2011.gada otrajā pusē, ko «Rīgas kinostudijas» amatpersonas Vents Horsts un Armands Liberts paziņoja «SEB bankai» tikai pēc akcionāru faktiskās maiņas. Libertam un Horstam piederošās akcijas tika atsavinātas jeb pārrakstītas uz ārvalstīs reģistrētajām sabiedrībām «Riga Motion Pictures Development Ltd.» un «Riga Motion Pictures Distribution Ltd», lai slēptu patiesos īpašniekus un labuma guvējus. Šāda patieso akcionāru slēpšana bija nepieciešama, jo par «Rīgas kinostudijas» akciju piesavināšanos no Alvja Krasovska ir ierosināta krimināllieta, kā arī trešās personas varētu vērst piedziņu uz Liberta mantu, tostarp uz «Rīgas kinostudijas» akcijām, rakstīts iesniegumā.

Arī jaunajā akcionāru struktūrā «Rīgas kinostudijas» valdes priekšsēdētāja amata pienākumus turpināja pildīt Horsts, kuru 2012.gada maijā nomainīja Liberts. Tādējādi redzams, ka Liberts saglabājis ietekmi «Rīgas kinostudijā» caur sev piederošām akcijām, uzskata banka. Arī pašlaik Liberts pilnībā kontrolē «Rīgas kinostudijas» saimniecisko darbību, lēmumu pieņemšanu valdē un grāmatvedības uzskaiti, teikts kredītiestādes iesniegumā.

«Rīgas kinostudija» pārkāpa vairumu kredīta līgumu noteikumu, tāpēc «SEB banka» izmantoja savas līgumiskās tiesības un šā gada 7.martā vienpusēji atkāpās no kredīta līguma, līdz 16.martam pieprasot atmaksāt visu neatmaksāto kredīta summu un blakus prasījumus 1 352 104 eiro (950 259 latu) apmērā.