Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EM: Algas pieaugums vērojams visās tautsaimniecības pamatnozarēs

Darba samaksas pieaugums ir vērojams visās tautsaimniecības pamatnozarēs, biznesa portālam «Nozare.lv» atzina Ekonomikas ministrijas (EM) Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas eksperte Vita Skuja.

Viņa norādīja, ka līdz ar ekonomisko aktivitāšu palielināšanos turpina pieaugt arī iedzīvotāju atalgojums. 2013.gada pirmajā ceturksnī bruto darba samaksa bija 486 lati, kas, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, pieauga par 4,3% jeb 20 latiem.

«Gada griezumā algas vienmērīgi pieauga gan privātajā sektorā, gan sabiedriskajā sektorā. Pieaugot ekonomiskajām aktivitātēm un pieprasījumam pēc darbaspēka, atalgojuma pieaugums privātajā sektorā ir sasniedzis pēdējo gadu augstāko līmeni,» teica EM eksperte.

2013.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, visstraujāk darba samaksa ir pieaugusi valsts pārvaldē, kas ir saistīts ar atalgojuma palielināšanu noteiktām valsts pārvaldē strādājošo kategorijām, piemēram, Iekšlietu un Tieslietu ministrijas sistēmu darbiniekiem. Atalgojums straujāk ir pieaudzis arī tirdzniecībā un informācijas un komunikācijas pakalpojumu jomā, tomēr pagaidām šo kāpumu neizjūt visi attiecīgajās nozarēs strādājošie.

«Vienā no Latvijas galvenajām eksporta nozarēm - apstrādes rūpniecībā - gada griezumā bruto darba samaksa pieauga par 3,7%. Atalgojuma pieaugums bija vērojams gandrīz visās apstrādes rūpniecības apakšnozarēs. Kopumā atalgojuma pieaugums apstrādes rūpniecībā 2013.gada pirmajā ceturksnī bija lēnāks nekā vidēji tautsaimniecībā,» stāstīja Skuja.

Viņa prognozēja, ka līdz ar ekonomisko aktivitāšu pieaugumu paredzams, ka arī turpmāk darba samaksa palielināsies. To ietekmēs gan bezdarba līmeņa sarukums, gan arī uzņēmēju vēlme saglabāt un piesaistīt augsti kvalificētu darbaspēku.

Jau ziņots, ka vidējā darba samaksa valstī gada griezumā turpina augt jau trešo gadu pēc kārtas, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

2013.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo ceturksni, bruto darba samaksa pieauga par 4,2% (no 466 līdz 486 latiem), sabiedriskajā sektorā - par 4,4% (no 488 līdz 510), bet privātajā - par 4,3% (no 453 līdz 472). Vispārējās valdības sektorā pieaugums bija 5,1% (no 446 līdz 469 latiem).