Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Voika: Vēlētāji ir kļuvuši izglītotāki

Daļa vēlētāju ir kļuvusi izglītotāka un vairāk pauž savas bažas par iespējamu balsu pirkšanu, sarunā ar aģentūru LETA pauda «Sabiedrības par atklātību - Delna» padomes priekšsēdētāja Inese Voika.

Viņa atklāja, ka arī «Delnā» tika saņemti vairāki zvani par balsu pirkšanas gadījumiem. Viņasprāt, no vienas puses tas liecinot par lielāku cilvēku izglītotību. Cilvēkiem arī esot plašāks aizdomu loks par to, kas ir balsu pirkšana un ietekmēšana, taču ne vienmēr šīs aizdomas apstiprinās.

Voika uzsvēra, ka svarīgi ziņot par šādiem gadījumiem, jo daļa sabiedrības aizvien ir gatava piekrist pārdot savu balsi. Viņa uzskata, ka balsu pirkšana ir viens no smagākajiem pārkāpumiem demokrātijā, tādēļ būtisks ir arī policijas darbs šo gadījumu izskaušanā. Svarīgi esot, vai policija ir gatava šādiem gadījumiem, par ko viņa pauda šaubas. Viņa minēja arī gadījumu, ka viena no zvanītājām «Delnai» sākotnēji vērsusies policijā, taču tā nekādi nebija reaģējusi.

Voika uzsver, ka policijai ir jārīkojas un tie, kas pērk balsis, ir jāsoda. Partijām esot jākonkurē ar darbiem un idejām. «Vēlēšanu tīrība ir demokrātijas kvalitātes šūpulis, un tas, ka šie gadījumi atkārtojas, rāda, ka mēs stāvam uz vietas savā izpratnē, kādā sistēmā mēs dzīvojam un kurš par ko ir atbildīgs,» teica Voika.

Jau vēstīts, ka Valsts policija šodien līdz plkst.14 fiksējusi desmit gadījumus, kas saitīti ar iespējamiem pārkāpumiem pašvaldību vēlēšanu norisē, aģentūru LETA informēja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāve Sintija Virse.

No plkst.11 līdz 14 bija fiksēti pieci gadījumi.

Līdz šim brīdim policija saņēmusi informāciju no iedzīvotājiem Latgalē par iespējamu balsu pirkšanu Rugāju novada Rugāju pagastā, Rugāju novada Lazdukalna pagastā, Rēzeknes novada Ozolaines pagastā un Rēzeknē. Katrā no šīm vietām konstatēts viens iespējamais balsu pirkšanas gadījums. Policija iepriekšminēto informāciju pārbauda.

Drošības policija (DP) sākusi kriminālprocesu par iespējamo balsu pirkšanu, taču pagaidām netiek atklāts, kurā reģionā tas noticis.

Drošības policijas priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa aģentūrai LETA pastāstīja, ka kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma panta par apzinātu kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus, lietojot uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā. Par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

DP šodien ik pa brīdim saņem signālus par iespējamiem pārkāpumiem vēlēšanu norisē, un apstiprinājumu guvis viens gadījums, par kuru, kā jau minēts, ir ierosināts kriminālprocess.

Kamēr notiek sākotnējās izmeklēšanas darbības, DP plašāku informāciju neatklāj.

Kā ziņots, pagājušajā diennaktī policija konstatējusi 34 pārkāpumus, kas saistīti ar priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem. Lielākoties šie pārkāpumi saistīti ar nenoņemtiem reklāmas materiāliem.