Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pētnieks skaidro, par ko liecina signāli par balsu pirkšanu

Signāli par balsu pirkšanu pašvaldību vēlēšanās ir pazīme politiskajai nervozitātei konkrētās vietās, aģentūrai LETA sacīja sabiedriskās politikas centra «Providus» pētnieks Valts Kalniņš.

Kalniņš minēja, ka viņš pagaidām gan vēl nav pārliecināts, vai skaita ziņā balsu pirkšanas gadījumu šajās vēlēšanās ir vairāk, nekā to ir bijis citās vēlēšanās. Iespējams, šogad to skaits šķiet lielāks, jo šie pārkāpumi vairāk tiek fiksēti un par tiem vairāk tiek runāts. Vairāk konkrētības būs pēc vēlēšanu noslēgšanās, minēja Kalniņš, piebilstot, ka tad varēs spriest, vai parādījušās «kādas jaunas tendences».

Jautāts, vai balsu iespējama pārdošana varētu liecināt par neticību politiskajiem spēkiem, Kalniņš norādīja, ka viņš «tik skaļu apgalvojumu neizteiks», jo balsu uzpirkšanas skandāli bijuši jau arī iepriekš un varbūt ir vienkārši saasinājusies cilvēku uzmanība. «Protams, tā varētu būt pazīme kādai politiskajai nervozitātei konkrētās vietās, bet tas ir tikai mans minējums,» izteicās «Providus» pētnieks.

Komentējot partiju cīņu šogad Rīgā, Kalniņš sacīja, ka «laikam nekad vēl pie varas esošā partija nav bijusi šķietami tik ļoti spēcīgās pozīcijās, kādās tā izskatās tagad». Pētnieks gan norādīja, ka to, cik tas [«Saskaņas centrs«] reāli ir spēcīgs, uzzināsim šovakar.

Izsakoties par pašreizējo vēlētāju aktivitāti, Kalniņš piekrita, ko to negatīvi varētu būt ietekmējuši labie laika apstākļi, tomēr Rīgā aktivitāte pētniekam šķiet salīdzinoši augsta.

Jau ziņots, ka līdz plkst.16 nobalsojuši 527 620 iedzīvotāju, kas ir 35,36% no balsstiesīgajiem Latvijas iedzīvotājiem, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotie dati par 950 vēlēšanu iecirkņiem visā Latvijā. Šodien līdz plkst.16 pašvaldību vēlēšanās iecirkņos visā Latvijā nobalsojuši 391 316 jeb 26,23% no visiem balsstiesīgajiem. Pārējie izmantojuši iepriekšējās balsošanas iespēju 29., 30. vai 31.maijā.

Lielākā vēlētāju aktivitāte līdz šim bijusi Rīgā, kur nobalsojuši 139 409 jeb 43,19% balsstiesīgo iedzīvotāju. Tai seko Vidzeme ar 139 409 jeb 34% vēlētāju, Latgale ar 76 580 jeb 32,83% vēlētāju, Zemgale ar 69 132 jeb 29,95% vēlētāju un Kurzeme ar 63 694 jeb 31,25% vēlētāju.