Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bijuši starpgadījumi, kas var novest pie vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanas

Šodien notikušajās pašvaldību vēlēšanās atsevišķos vēlēšanu iecirkņos notikušie starpgadījumi var būt par pamatu, lai apstrīdētu vēlēšanu rezultātus, šodien pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas sacīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Viņš žurnālistus informēja, ka daudz starpgadījumu vēlēšanu dienā nav bijis, taču ir pāris, kas bijuši diezgan nopietni.

Piemēram, kādā no Rīgas vēlēšanu iecirkņiem vēlētājs konstatējis, ka viņa vietā kāds cits jau ir parakstījies pretī viņa personas datiem. «Situācija ir ne tikai nepatīkama, bet rada risku, ka gadījumā, ja rezultāts starp dažādiem sarakstiem ir ļoti līdzīgs, katra balss, kas nosaka rezultātu, var būt par pamatu, lai to apstrīdētu,» teica Cimdars.

Centrālajai vēlēšanu komisijai nav pamata izdarīt izņēmumu, jo nav zināms, vai šis apgalvojums, ka tas nav šī cilvēka paraksts, ir patiess, norādīja Cimdars. Šim cilvēkam ir jāraksta sūdzība, kas tiks izskatīta, skaidroja CVK vadītājs.

Bet Lielvārdē kādam balsotājam no rīta ir izsniegtas divas balsošanas aploksnes. Vēlētājs šīs abas aploksnes pieņēmis un tās arī iemetis urnā un tikai pēc tam paziņojis par to Centrālajai vēlēšanu komisijai. Arī šis gadījums varot būt par pamatu, lai apstrīdētu vēlēšanu rezultātus.

Pārējie gadījumi vēlēšanu iecirkņos neesot bijuši tik nopietni. Piemēram, sūdzības bijušas par to, ka Rīgā vēlēšanu saraksti nav bijuši nokomplektēti pilnībā. Tur vaina jāuzņemas vai nu tipogrāfijai, kas piegādājusi sarakstus, vai arī vēlēšanu iecirkņa komisijai, kas šos sarakstus nav nokomplektējusi pilnībā.

Tāpat saņemta informācija no kāda iecirkņa, kur vēlēšanu novērotājs esot traucējis darbu, proti, viņam nav bijis saprotams, kāpēc vēlēšanu komplektos vienmēr augšpusē ir viens un tas pats saraksts.

Bet Valmierā, dodoties pie vēlētāja uz mājām, vēlēšanu iecirkņa darbiniecēm nācies sastapties ar mājinieka agresiju un bija jāpatveras automašīnā, lai netiktu aplietas ar nezināmas izcelsmes smakojošu šķidrumu.

Vairākos vēlēšanu iecirkņos nav lietotas jaunā parauga vēlēšanu urnas, un ir fiksēti daži gadījumi, kad vēlēšanu iecirkņa komisija pašu izgatavotai vēlēšanu urnai ir pamanījusies pielāgot vēlēšanu plombas.

Tomēr uz CVK informatīvo tālruni ir saņemtas ne tikai sūdzības, bet arī zvani, kuros pausta pateicība par darba organizāciju vēlēšanu iecirknī. Cimdars atzina, ka tas ir patīkams jaunums.

Līdz vēlēšanām vairāki iedzīvotāji nebija saņēmuši paziņojumus par to, kurā iecirknī ir jābalso, un daži pret šādu situāciju bijuši īpaši jūtīgi, stāstīja Cimdars. Piemēram, Rīgas 27.vēlēšanu iecirknī kāda vēlētāja pēc balsošanas pieprasījusi, lai viņai samaksā vienu latu par to, ka ir ieradusies nobalsot, lai gan pirms tam nav saņēmusi paziņojumu. Tāpat problēmas bijušas ar īstā vēlēšanu iecirkņa atrašanu, jo vairāki iedzīvotāji domājuši, ka balsot var jebkurā vēlēšanu iecirknī - tāpat kā Saeimas vēlēšanās. Tomēr Cimdars uzsvēra, ka pirms vēlēšanām bija noteikts periods, kurā ikviens varēja noskaidrot sava vēlēšanu iecirkņa atrašanās vietu. Viņš atzina, ka, salīdzinot ar vēlēšanām pirms četriem gadiem, daudz retāk bijušas sūdzības par vēlētāju sarakstu kvalitāti.

Kopumā Cimdars vēlēšanu dienas norisi raksturoja kā dinamisku un labu un norādīja, ka starpgadījumu nav bijis izteikti vairāk kā iepriekšējā reizē.