Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Vienotības» vājais starts Rīgā varētu būt saistīts ar pēdējā laika retoriku

Lielākais pārsteigums pēc vēlētāju aptaujas rezultātiem Rīgā ir vājš «Vienotības» starts, un šoreiz var apgalvot, ka tas ir saistīts ar partijas pēdējā laika retoriku, aģentūrai LETA par vēlētāju aptaujas rezultātiem sacīja politologs Juris Rozenvalds.

»«Vienotība» savā etnisko vērtību pasvītrošanā šoreiz bija pārspējusi nacionālo apvienību «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK (VL-TB/LNNK), un uz Sarmītes Ēlertes fona Baiba Broka izskatījās mierīga, konstruktīva politiķe,» norādīja politologs, piebilstot, ka, iespējams, beidzot latviešu partijām varētu notikt atklāsme, ka latviešu partiju spēks var pieaugt ar spēju uzrunāt krievvalodīgo elektorātu, protams, nezaudējot savus vēlētājus.

Rozenvalds pauda, ka arī «Saskaņas centra»/«Gods kalpot Rīgai» (SC/GKR) rezultāti varētu Rīgā mainīties - procentuāli tie varētu būt gan lielāki, gan mazāki. Otrais pārsteigums pēc Rozenvalda domām bija masīva Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) saraksta uzvara Jūrmalā, bet trešais pārsteigums, kuram viņšm vēl nevar dot novērtējumu, ir «Latgales partijas» uzvara Daugavpils domē. Savukārt viņš norādīja, ka SC panākumi Rēzeknē bija sagaidāmi.

«Atzīšos, ka es prognozēju lielākus panākumus partijai «Par dzimto valodu!», bet acīmredzot mēs novērojam, ka tā elektorāta daļa, kas atbalsta radikālu domāšanu, tomēr ir maza,» skaidroja politologs, gan paužot pārliecību, ka būtu liela kļūda latviešu partijām uzskatīt, ka šis politiskais spēks ir «radies tukšā vietā», tāpēc ir nopietni jādomā, kā krievvalodīgo elektorātu uzrunāt.

Viņš arī norādīja, ka latviešu partijām vajadzētu paskatīties aptauju rezultātus un saprast, ka vēlētāju retorika ir daudz mērenāka, nekā, piemēram, Ēlertes «Atgriezīsim Rīgu Latvijai», kas nav nostrādājusi šajās vēlēšanās arī uz daļu latviešu vēlētāju.

Kā ziņots, Rīgā pašvaldību vēlēšanās lielāko vēlētāju atbalstu ir guvis SC/GKR kopējais saraksts, par kuru nobalsojuši 52,6% vēlētāju, liecina vēlētāju aptauja pie iecirkņiem (exitpoll), kuru veica ziņu aģentūra LETA, Rīgas Stradiņa universitāte un sabiedriskie mediji Latvijas Televīzija un Latvijas Radio ar socioloģisko un tirgus pētījumu centra SKDS metodoloģisko atbalstu.

Par VL-TB/LNNK ir nobalsojuši 23,67%, bet par «Vienotību» - 15,27% aptaujāto vēlētāju, bet pārējās partijas varētu nebūt pārvarējušas 5% vēlēšanu barjeru.

Piecu procentu barjeru pēc vēlētāju aptaujas rezultātiem varētu nebūt pārvarējusi Latvijas Zaļā partija, kura ieguvusi 3,52% balsu, Latvijas Zemnieku savienība, par kuru savu balsi atdevuši 1,61% vēlētāju, kā arī «Reformu partija», par kuru Rīgā nobalsoja 1,61% aptaujāto.

Tikmēr Jūrmalā pašvaldību vēlēšanās 43,41% vēlētāju savu balsi ir atdevuši par ZZS, savukārt par SC Jūrmalā ir nobalsojuši 16,56%, tikmēr par «Vienotību» savu balsi ir atdevuši 9,16% vēlētāju. Tāpat piecu procentu barjeru Jūrmalā ir pārvarējusi nacionālā apvienība VL-TB/LNNK, par kuru ir vēlējuši 8,20% iedzīvotāju, un partija «Tev, Jūrmalai», par kuru nobalsoja 5,31% vēlētāju.