Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sestdien sāksies 55.Venēcijas biennāle

Sestdien sāksies 55.Venēcijas biennāle, kas ieturēta pesimistiskā noskaņā - tās galvenās tēmas ir naudas vara, traģēdija un iznīcība.

Venēcijā šogad būs 88 nacionālie paviljoni, kas ir rekordaugsts skaits. Pirmoreiz vērienīgajā mākslas festivālā piedalīsies Vatikāns.

Kā jau ziņots, piektdien tiks atklāts Latvijas paviljons, kurā būs apskatāma Latvijas ekspozīcija «North by Northeast» («Ziemeļi - ziemeļaustrumi»), kuru veidojuši mākslinieki Kaspars Podnieks un Krišs Salmanis. Pirmo reizi Latvijas ekspozīcija Venēcijas mākslas biennālē atradīsies vēsturiskā un nozīmīgā mākslas teritorijā Venēcijas centrā, kas nodrošinās gan lielāku apmeklētību, gan arī labākas iespējas parādīt radošo veikumu pasaules mēroga mākslas profesionāļiem, kritiķiem un kuratoriem.

Krievijas paviljons ir viens no iespaidīgākajiem. Tajā pār sieviešu dzimuma apmeklētājām līs zelta monētu lietus, kamēr vīrieši viņu priekšā metīsies ceļos. «Kungi, pienācis laiks atzīties mūsu rupjībā, mūsu narcismā, mūsu mākslotībā, mūsu banalitātē,» uz paviljona sienas uzrakstījis mākslinieks Vadims Zahārovs.

Mākslas darba nosaukums ir «Danaja» - par godu sievietei sengrieķu mitoloģijā, kuras klēpī iemīlējies Zevs nolija zelta lietus veidolā. Sieviešu dzimuma apmeklētājas kļūst par «klusuma, zināšanu un atmiņu sargātājām», skaidroja Zahārovs.

Savukārt Spānijas paviljonā uzburta skumja aina, iespējams, reflektējot par ekonomisko krīzi. Paviljons piepildīts ar 500 kubikmetriem būvgružu - ķieģeļiem, betonu un stikla šķembām. Apmeklētājiem paveras skats kā pēc postošas zemestrīces.

55.Venēcijas biennāles tēma ir «enciklopēdiskā pils». Pie ieejas ir mākslinieka mākslinieka Marino Auriti izveidots modelis viņa izsapņotajai 136 stāvu bibliotēkai, kurā varētu ietilpināt visas cilvēces zināšanas. «Priekšlikums netika realizēts. Taču sapnis par universālām zināšanām caurauž vēsturi,» sacīja festivāla direktors Masimiljano Džioni.

Venēcijas biennāle turpināsies līdz 24.novembrim. Tajā apskatāmi tūkstošiem darbu, ko radījuši simtiem mākslinieku no visas pasaules. Pasākums ir viens no tiem, kuros visspilgtāk atklājas jaunākās tendences mūsdienu mākslā.

Šogad biennālē ir desmit jaunpienācēji: Vatikāns, Angola, Bahamas, Bahreina, Kotdivuāra, Kosova, Kuveita, Maldīvija, Paragvaja un Tuvalu.