Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zemes iegādes kreditēšanas programmā no desmit miljoniem piešķirti 3,93 miljoni

Valsts atbalstītajā lauksaimniecības zemes iegādes programmā līdz jūnija sākumam izsniegts 121 aizdevums par kopējo summu 3,93 miljoni latu, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja Zemkopības ministrijas pārstāvji.

Par apstiprināto aizdevumu summu lauksaimnieki ir plānojuši iegādāties kopumā 3369 hektārus zemes. Iegādājamo zemes platību vidējā tirgus vērtība ir 1167 lati par hektāru. Pārsvarā lauksaimnieki vēlas iegādāties savā īpašumā līdz šim nomāto zemi.

No 121 apstiprinātā 91 aizdevumam piešķirtā summa ir līdz 40 000 latu, savukārt pieprasītākās aizdevuma summas ir līdz 25 000 latu. Visvairāk aizdevumu piešķirts Kurzemē - 41 un Zemgalē - 40. Savukārt Vidzemē piešķirti 19, Latgalē - 13, Rīgas reģionā - astoņi aizdevumi. Aizdevumu termiņi svārstās no trim līdz 20 gadiem, vidējais aizdevuma termiņš - 15 gadi.

Kā ziņots, zemes aizdevumu programma paredz aizdevuma termiņu līdz 20 gadiem un aizdevumus izsniegs līdz 2013.gada 31.decembrim. Aizdevumu likme līdz 26.jūnijam noteikta 3,315%. Kopējā lauksaimniekiem paredzētā kredītlīnija zemes iegādei lauksaimnieciskās ražošanas attīstīšanai ir desmit miljoni latu. Kreditēšanu administrē VAS «Lauku attīstības fonds» sadarbībā ar VAS «Latvijas Hipotēku un zemes banka».

Atbalsta programma nepieciešama, jo no 2010.gada zemei, kas netiek apstrādāta, tiek piemērota nekustamā īpašuma nodokļa papildlikme 1,5% apmērā no zemes kadastrālās vērtības. Tāpēc tie zemju īpašnieki, kas neražo lauksaimniecības produkciju un nespēj nodrošināt savu īpašumu uzturēšanu, varētu pārdot zemi tiem lauksaimniekiem, kas ir ieinteresēti to iegādāties ražošanai.

Tāpat no lauksaimnieku apstrādātās zemes liela daļa joprojām ir nomāto zemju platības, un daudziem rodas problēmas ar saistību izpildi un jāatmaksā saņemtais Eiropas Savienības atbalsts, ja patiesais zemes īpašnieks izlemj priekšlaikus lauzt nomas līgumu.