Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

IZM apņemas ieviest VK ieteikumus; paskaidro, kāpēc radās pārkāpumi

Pēc veiktās finanšu revīzijas «Par Izglītības un zinātnes ministrijas 2012.gada pārskata sagatavošanas pareizību» Valsts kontrole (VK) ir sniegusi 16 ieteikumus, kurus Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) apņēmusies ieviest līdz šā gada beigām, informē IZM pārstāve Inta Stīpniece.

Viņa informē, ka jau nākamnedēļ, 10.jūnijā, IZM tiek organizēts seminārs padotības iestāžu direktoriem un galvenajiem grāmatvežiem. Seminārā tiks analizēti Valsts kontroles konstatētie pārkāpumi un iestāžu vadītāju iespējamā preventīvā rīcība, lai šādi gadījumi netiktu pieļauti, informēja Stīpniece.

Skaidrojot VK konstatētos pārkāpumus IZM centrālā aparāta un padotības iestāžu darbinieku atlīdzības aprēķinos, IZM uzsver, ka Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums 2012.gadā paredzēja, ka, ņemot vērā iestādes iekšējos normatīvajos aktos noteiktos kritērijus, darbiniekam var tikt izmaksāts atvaļinājuma pabalsts līdz 25% no mēnešalgas, aizejot ikgadējā atvaļinājumā.

Tā kā IZM naudas līdzekļu trūkuma dēļ nevar ieplānot atvaļinājuma pabalstu izmaksu no dotācijas vispārējiem ieņēmumiem, atvaļinājuma pabalsts tika izmaksāts tikai no pašu ieņēmumiem, kuri kļūst zināmi katra gada beigās. Tāpēc tiem darbiniekiem, kuri 2012.gada laikā bija devušies ikgadējā atvaļinājumā, atvaļinājuma pabalsts tika izmaksāts tikai 2012.gada beigās.

Par VK konstatētajiem tiesību normu pārkāpumiem divās profesionālās izglītības iestādēs IZM no iestāžu vadītājiem ir pieprasījusi paskaidrojumus, pēc kuru izvērtēšanas lems par dienesta pārbaudes ierosināšanu un disciplinārsoda piemērošanu.

Savukārt VK ieteikumu izvērtēt iespēju profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu minimālo ikmēneša stipendiju pielīdzināt noteiktajam ģimenes valsts pabalstam, IZM jau risina - jautājums par stipendiju palielināšanu profesionālo skolu audzēkņiem iekļauts kā viena no svarīgām prioritātēm Jaunajās politikas iniciatīvās, kuras tiks skatītas 2014.gada valsts budžeta veidošanas kontekstā, informēja IZM pārstāve.

revīzijā konstatēja virkni pārkāpumu

Pārkāpumi konstatēti arī aprēķinot un izmaksājot piemaksas par virsstundu darbu, atlaišanas pabalstus, aprēķinot darba samaksu par summēto darba laiku, par darbu svētku dienās un citos gadījumos.

VK informē, ka šiem jautājumiem tiks pievērsta īpaša uzmanība arī likumības revīzijā par pedagogu atlīdzību, ko kontrole sāks 3.jūnijā. Tādēļ, izglītības darbinieki aicināti informēt VK par problēmjautājumiem.

VK atklājusi, ka daudzos gadījumos valsts finansētajās profesionālās vidējās izglītības iestādēs jaunieši atsakās no septiņu latu stipendijas par labu astoņu latu ģimenes valsts pabalstam, ko saņem vecāki vai aizbildņi. Tādēļ VK ieteikusi IZM izvērtēt iespēju šo mācību iestāžu audzēkņu minimālo ikmēneša stipendiju pielīdzināt noteiktajam ģimenes valsts pabalstam.

Vēl viena problēma ir Eiropas Savienības finansēto projektu uzraudzība. Revīzijā atklājās, ka vairākas izglītības iestādes nav ievērojušas projektu īstenošanas nosacījumus, kas liedzis pilnvērtīgi izmantot struktūrfondu finansējumu. Tādēļ, lai varētu pabeigt skolu siltināšanu un rekonstrukciju, no valsts budžeta tika piešķirti papildu 376 154 lati. VK sniegusi ieteikumu, kā šo situāciju uzlabot.

Revidenti arī konstatēja, ka vairākās izglītības iestādēs nav nodrošināts, ka dienesta auto tiek izmantots tikai darba uzdevumu veikšanai. Daudzviet nav noteikumu, kas regulē automašīnu skaitu, to izmantošanas kārtību, degvielas patēriņa normas, kā arī personas, kuras drīkst šo transportlīdzekli lietot.

Tāpat VK vērsusi uzmanību uz pārkāpumiem IZM un tās padotības iestāžu iepirkumos, kas nav veikti atbilstoši likumam.

Pēc šīs finanšu revīzijas Valsts kontrole informējusi Ģenerālprokuratūru par konstatētajiem tiesību normu pārkāpumiem divās izglītības iestādēs. Profesionālās izglītības kompetences centra «Kandavas Valsts lauksaimniecības tehnikums» direktors veicis darbības, kas rada aizdomas par 4093 latu piesavināšanos. Savukārt Murjāņu Sporta ģimnāzijas direktora darbība radījusi aizdomas, ka izšķērdēti budžeta līdzekļi 3100 latu apmērā.

Revīzijas laikā tika pārbaudīta IZM un 27 tās padotības iestādes.