Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

TM lūdz ASV Tieslietu departamentam garantijas saistībā ar Čalovska izdošanu

Lai novērstu Ārlietu ministrijas (ĀM) izteiktās šaubas, ka kibernoziegumos apsūdzētā Latvijas pilsoņa Denisa Čalovska izdošanas ASV gadījumā varētu tikt pārkāptas viņa cilvēktiesības, Tieslietu ministrija (TM) nosūtījusi vēstuli ASV Tieslietu departamentam ar lūgumu sniegt garantijas, aģentūrai BNS pastāstīja tieslietu ministra preses sekretāre Līga Ādamsone.

TM lūgusi ASV Tieslietu departamentam sniegt garantijas, ka Čalovska kriminālprocesa laikā tiks nodrošinātas cilvēktiesības un tādas kriminālprocesuālās tiesības kā tiesības uz taisnīgu tiesu, tostarp tiesības uz aizstāvību.

Tāpat arī TM lūdz garantēt, ka notiesāšanas gadījumā Čalovskim ASV ieslodzījuma vietā tiks nodrošinātas starptautiskajos tiesību aktos minētās cilvēktiesības, kā arī atbilstoši Latvijas un ASV izdošanas līgumam un Eiropas Padomes konvencijai būs tiesības piespriesto sodu izciest Latvijas Republikā.

Kad TM plāno sūtīt uz valdību lēmumprojektu par Čalovska izdošanu, Ādamsone nevarēja pateikt, jo vispirms jāsagaida atbilde no ASV Tieslietu departamenta. «Vēlamies noņemt visas šaubas, tad arī varēsim sūtīt uz valdību. Saskaņā ar līgumu starp Latvijas Republiku un ASV par šiem jautājumiem komunicē Latvijas Ģenerālprokuratūra ar ASV Tieslietu departamentu,» paskaidroja tieslietu ministra Jāņa Bordāna (Nacionālā apvienība) preses sekretāre Ādamsone.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Satversmes tiesa (ST) pieņēmusi lēmumu par atteikšanos ierosināt lietu pēc Denisa Čalovska konstitucionālajām sūdzībām. Sūdzības iesniedzējs bija apstrīdējis vairāku tādu normu konstitucionalitāti, kas regulē personas izdošanu ārvalstīm.

Čalovskis tika aizturēts decembrī Rīgā.

Abi pārējie apsūdzētie ir Krievijas pilsonis Ņikita Kuzmins, kurš tika aizturēts Ņujorkā un atrodas apcietinājumā ASV, un Rumānijas pilsonis Mihajs Jonuts Paunesku, kurš atrodas apcietinājumā Rumānijā.

Apsūdzībā teikts, ka apsūdzētie ir atbildīgi par to, ka ar datorvīrusu, kas pazīstams ar nosaukumu «Gozi», inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp apmēram 40 tūkstoši datoru ASV. To vidū inficēts arī apmēram 190 ASV Nacionālās aviācijas un kosmosa pārvaldes NASA datoru. Izmantojot šo vīrusu, iegūta informācija, tostarp paroles, kas ļāva ielauzties banku kontos un nozagt naudu miljoniem latu vērtībā.

Saskaņā ar apsūdzību Kuzmins 2005.gadā pasūtījis kādam programmētājam vīrusu, kuru vēlāk interneta forumos piedāvājis izīrēt par samaksu, Paunesku izīrējis serverus vīrusa izplatīšanai, savukārt Čalovskis, kurš ir programmēšanas speciālists, vēlāk, izpildot pasūtījumu, vīrusu uzlabojis.

Vīrusa izplatīšana sākusies 2007.gadā. Antivīrusu programmas šo vīrusu lielākoties nav pamanījušas.