Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tiesībsargs: Turpina pieaugt sūdzību skaits saistībā ar izlikšanu no dzīvokļiem

Ir palielinājies iesniegumu skaits saistībā ar iespējamu patvarīgu izlikšanu vai tās mēģinājumiem, ievedot nekustamajā īpašumā tā jauno ieguvēju, vēršoties ne vien pret parādnieku, bet arī trešajām personām, kas dzīvo mājoklī, un šādu sūdzību skaits arvien turpina pieaugt.

Kā teikts tiesībsarga ziņojumā par 2012.gadu, no iesniegumu satura tiek konstatēti ne tikai tiesību uz mājokli aizskārumi, bet arī personas mājokļa neaizskaramības un privātās dzīves aizskārumi. Tāpat tiesībsargs secināja, ka Valsts policija (VP) šādos strīdos neiesaistās, uzskatot tos par privāttiesiska rakstura, kā arī zvērināti tiesu izpildītāji pieļauj un nereti pat līdzdarbojas šādās prettiesiskās darbībās.

Tāpat esot konstatēta jauno īpašnieku, kas nereti ir kredītiestāžu meitasuzņēmumi, un to piesaistīto apsardzes uzņēmumu patvaļa. Tiesībsargs, redzot, ka spēkā esošais tiesību aizsardzības mehānisms, iespējams, nav gana efektīvs, iekļāva diskusiju par personas pamattiesību aizsardzību tiesībsarga ikgadējās konferences darba kārtībā.

Pašlaik Latvijā spēkā esošie normatīvie akti nepieļauj personas patvarīgu izlikšanu. Likums «Par dzīvojamo telpu īri» nosaka, ka jautājums par personas piespiedu izlikšanu ir risināms tiesas ceļā - arī gadījumā, ja dzīvojamās telpas īpašnieks uzskata, ka personai nav tiesiska pamata lietot tās aizņemto dzīvojamo telpu, to drīkst izlikt vienīgi tiesas ceļā.

Vēl ziņojumā teikts, ka arguments, ka starp dzīvojamās telpas īpašnieku un personu, kura lieto dzīvojamo telpu, pastāv civiltiesisks strīds par lietošanas tiesībām uz attiecīgu dzīvojamo telpu, nedrīkst tikt izmantots, lai pamatotu lēmumu par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu, jo likums aizliedz personas patvarīgu izlikšanu no dzīvojamās telpas, par to paredzot kriminālatbildību.

Patvarīga izlikšana no dzīvojamās telpas ir noziedzīgs nodarījums, par kuru kriminālatbildība iestājas neatkarīgi no civilprocesuālu tiesību aizsardzības līdzekļu izmantošanas.

Tiesībsarga ieskatā, ja dzīvojamo telpu uz tiesiska pamata lieto īrnieks, tad jaunā īpašnieka ievešana šajā dzīvoklī beidzas pie īrnieka īrētā mājokļa durvīm, ja īrnieks atsakās ielaist jauno īpašnieku, kā arī zvērinātu tiesu izpildītāju un citas personas savā īrētajā mājoklī. Pretējā gadījumā tiek pārkāpta īrnieka mājokļa neaizskaramība.

Ziņojumā tiek norādīts, ka VP pārstāvjiem, gan zvērinātiem tiesu izpildītājiem ir aktīvi jāreaģē, jānovērš personas tiesību aizskārums, nepieļaujot jaunā īpašnieka un apsardzes firmu patvaļu. Lai arī atbildīgās valsts pārvaldes iestādes atzīst trūkumus tiesiskajā regulējumā, vienotu izpratni šobrīd panākt nav izdevies, tādējādi tiesībsargs turpina jautājuma izpēti.

Savukārt attiecībās ar apsaimniekotāju tiesībsargs ierosina nodrošināt iespēju katram dzīvokļa īpašniekam slēgt tiešo siltumenerģijas piegādes līgumu, kas ir vislabākais un arī civilizētākais situācijas risinājums. Taču viņš atzīst, ka tā realizācija ir atkarīga ne tikai no tehniskajām iespējām, bet arī no finansējuma.