Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Varējām norakstīt pusi krīzes zaudējumu uz Zviedrijas bankām

Kādreizējais Ministru prezidents Aigars Kalvītis uzskata, ka teiciens «gāzi grīdā» savulaik bijusi politisko oponentu retorika, nekāda «gāzi grīdā» politika tā dēvētajos treknajos gados neesot bijusi.

Intervijā žurnālam «Playboy» Kavītis norāda, ka teiciens «gāzi grīdā» ir Aināra Šlesera izteiciens, ko savulaik uzķēra partija «Jaunais laiks» (JL).

«Vot, pasakiet, kāda «gāzi grīdā» politika toreiz bija? Latvijas valsts bija nenormālu naudu aizņēmusies? «Parex» krīze bija notikusi? «Liepājas metalurgs» bija sabrucis. Par ko mēs runājam? Kas ir «gāzi grīdā»? Tas, ka privātais sektors nekontrolēti aizņēmās naudu? Vai valdība to var kontrolēt? Par to pilnībā ir atbildīga centrālā banka,» sacīja ekspremjers.

«Brīvā ekonomikā katram ir jāpieņem savi biznesa lēmumi un jāuzņemas par tiem atbildība. [..] Nu, nevar būt tā, ka Kalvītis atbild par to, ka kāds ir kļūdījies ar saviem finanšu aprēķiniem. Nu, nevar Kalvītis par to atbildēt. Var tā teikt, bet tas būtībā neko nemaina,» turpina Kalvītis.

Ekspremjers norāda, ka JL savulaik kopā ar arodbiedrībām saplosīja pēdējo budžetu, neskatoties uz to, ka ekonomika sāka stāties, viņi turpināja prasīt algu pieaugumu. Kalvītis toreiz ir sacījis, ka algas ir jāiesaldē, taču tad sākās mītiņi un demonstrācijas.

Par visrupjāko kļūdu, kādu valsts savulaik pieļāva – atļāva ņemt kredītus ārvalstu valūtās. Pie tā gan vainojama centrālā banka un Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

«Parādiet vienu normālu valsti, kas ļauj ņemt kredītus ārvalstu valūtās. Ja ārvalstu investors nāk ar savu naudu, viņam jāuzņemas zināms risks. Izsniedzot iedzīvotājiem kredītus eiro, viņi ne ar ko neriskē. Mēs vienā naktī varējām norakstīt pusi savas krīzes zaudējumu uz Zviedrijas bankām, ja mēs būtu izsnieguši kredītus latos,» sacīja Kalvītis.

Visu intervija var lasīt jaunākajā žurnāla «Playboy» numurā.