Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Swedbank» pārstāvis: Latvijas pensiju sistēma nav radikāli jāmaina

Latvijas pensiju sistēma nav radikāli jāmaina, taču ir jāstiprina pensiju otrais un trešais līmenis, aģentūrai BNS sacīja «Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības» vadītājs Harijs Švarcs, komentējot bankas Igaunijas kolēģu izteikumus par nepieciešamību radikāli mainīt kaimiņvalsts pensiju sistēmu.

«Es nedomāju, ka mūsu pensiju sistēma kā tāda būtu radikāli reformējama un maināma. Tās pamati ir labi un stabili, un šajā ziņā mēs esam tālu priekšā daudzām vecajām Eiropas valstīm,» sacīja Švarcs.

Vienlaikus viņš atzīmēja, lai cilvēkiem garantētu adekvātu pensiju vecumdienās, būtiskākais būtu stiprināt pensiju otro un trešo līmeni.

«Pensiju otrajā līmenī svarīgākais ir atgriezties pie iemaksām kā minimums 6% apmērā no algas (pašlaik tie ir 4%), kamēr trešajā līmenī ir maksimāli jāmotivē darba ņēmēji un darba devēji veikt regulāras iemaksas, lai, aizejot pensijā, ienākumu kritums salīdzinājumā ar pēdējo algu būtu pēc iespējas mazāks. Vēl arī, protams, ļoti svarīgi ir mazināt nodokļu izvairīšanos un sociālo iemaksu apiešanu. Ja nodokļi tiek maksāti no minimālās algas, uz labu pensiju nevar cerēt,» teica Švarcs.

Laikraksts «Postimees» otrdien vēsta, ka Igaunijas «Swedbank» pārstāvji ir ierosinājuši valstī veikt pensiju sistēmas reformu, trešo pensiju līmeni apvienojot ar otro. Pēc Igaunijas «Swedbank» pārstāvju paustā, Igaunijas pensiju sistēmā būtu jāiesaistās darba devējiem, kā arī valstij būtu jāatsakās no pašreizējās fondu sistēmas un jāizveido fondi, kas automātiski regulē risku līmeni, balstoties uz to, cik ilgi cilvēkam palicis līdz aiziešanai pensijā.

Igaunijas Finanšu ministrija gan paziņojusi, ka nesniegs komentārus par «Swedbank» ierosinājumiem, jo oficiāli tos nav saņēmusi.

Latvijā ir izveidota triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmā līmeņa pensijas maksā tagadējiem pensionāriem no budžetā iekasētajiem sociālajiem maksājumiem. Otrais jeb fondēto pensiju līmenis paredz, ka daļa no strādājošo sociālajām iemaksām tiek ieguldīta finanšu sektorā. Savukārt trešajā līmenī darbojas privātie pensiju plāni.