Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Negaidīts pavērsiens Ziemeļkorejas un Dienvidkorejas attiecībās

Ziemeļkoreja piektdien paziņojusi, ka atjauno ārkārtas telefonsakaru līniju ar Dienvidkoreju un ierosinājusi nedēļas nogalē noorganizēt sarunas Kesonas kompleksā.

Kesonas komplekss atrodas Ziemeļkorejā aptuveni desmit kilometrus no demarkācijas līnijas, kura nodala abas valstis.

LETA jau ziņoja, ka Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja ceturtdien negaidīti panāca principiālu vienošanos pēc vairāku gadu pārtraukuma atsākt sarunas.

Ar iniciatīvu nāca klajā Ziemeļkoreja, un Dienvidkoreja, reaģējot uz to, piedāvāja noorganizēt ministru tikšanos 12.jūnijā Seulā.

Ziemeļkorejas miermīlīgās apvienošanas komiteja, kas atbild par sakariem ar Seulu, Dienvidkorejas ātro atbildi novērtēja pozitīvi un ierosināja sākotnēji noorganizēt zemāka līmeņa sarunas, piedāvājot tās noturēt jau svētdien abu valstu kopīgi pārvaldītajā Kesonas industriālajā zonā, kas tika slēgta aprīlī, saasinoties militārajai spriedzei abu valstu starpā.

Seula paziņojusi, ka apsver šo Phenjanas ierosinājumu.

Kesonas kompleksa atvēršana būs dominējošais jautājums gaidāmajā dialogā.

Oficiālā saziņa Seulas un Phenjanas starpā iesaldēta jau kopš 2010.gada, kad Pennjondo apvidū tika nogremdēts Dienvidkorejas karakuģis «Cheonan», laupot 46 jūrnieku dzīvību. Seula kuģa nogremdēšanā vainoja Phenjanu. Vēlāk tajā pat gadā Ziemeļkorejas artilērija apšaudīja netālo Jonpjonas salu, nogalinot četrus cilvēkus.

Savukārt pēdējā laikā spriedze Korejas pussalā pakāpeniski pieauga, kopš Ziemeļkoreja decembrī izmēģināja tāla darbības rādiusa raķeti, bet februārī veica savu trešo kodolizmēģinājumu. Saspīlējumam pieaugot, Phenjana teju vai ik dienu izteica draudus Dienvidkorejai un ASV.

Martā Ziemeļkoreja sarāva arī vienīgo ārkārtas telefonsakaru līniju, kas savienoja abu Koreju armijas pārstāvjus un atradās demilitarizētās robežzonas sarunu punktā.

Tomēr pēdējās nedēļās saspīlējums Korejas pussalā ir būtiski mazinājies