Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Satiksmes negadījumi ir viens no biežākajiem ceļotāju nāves cēloņiem

Dodoties ceļojumos, cilvēki parasti apdrošinās tikai tad, kad lido ar lidmašīnu. Nereti tiek piemirsts, ka ceļošana ar auto ir bīstamāka nekā lidošana ar lidmašīnu. Kā liecina Latvijā lielākās apdrošināšanas sabiedrība «Balta» pieredze, daudz smagākas nedienas piedzīvo tie atpūtnieki, kas ceļo ar automašīnu un iekļūst ceļu satiksmes negadījumos, kas ir arī viens no biežākajiem nāves cēloņiem ceļojumu laikā. Pēc «Balta» datiem, ik gadus vidēji divi cilvēki ceļojuma laikā iekļūst negadījumā un zaudē dzīvību.

Apdrošināšanas sabiedrības atlīdzību dati liecina, ka klientiem, kas iegādājušies ceļojuma apdrošināšanu, ceļu satiksmes negadījumos rodas smagāki miesas bojājumi nekā citās situācijās, kuras var atgadīties atpūtas laikā. Akūtas saslimšanas vai sadzīves traumas ir daudz vieglākas situācijas, kurās cilvēku veselība ir mazāk apdraudēta. Taču risks iekļūt ceļu satiksmes negadījumā ir augsts, arī traumas ir daudz smagākas nekā, piemēram, pēc uzkāpšanas uz jūras eža. Tās prasa arī nopietnu ārstēšanos, ko bez apdrošināšanas polises ceļotājam ārzemēs var būt grūti apmaksāt.

«Jāteic, ka cilvēka dabā ir baidīties no tādiem traģiskiem nelaimes gadījumiem kā aviokatastrofas, tomēr to daudzums ir nesalīdzināmi mazāks nekā ceļu satiksmes negadījumu skaits. Ņemot vērā, ka aviokatastrofas medijos tiek atspoguļotas daudz plašāk, cilvēku uztverē tiek radīta šķietamība, ka šādi negadījumi notiek visbiežāk. Tādējādi ceļu satiksmes negadījumi kļūst par tādu kā «kluso slepkavu», tāpēc nereti, kad draugu pulks vai ģimene dodas ceļojumā uz ārvalstīm ar automašīnu, atpūtnieki pat neiedomājas par savu drošību vai izmaksām, kas var rasties, ciešot ceļu satiksmes negadījumā. Tāpēc ikvienam atpūtniekam lūdzam apsvērt sava ceļojuma drošību neatkarīgi no tā, ar kādu transportu ieplānots pārvietoties,» norāda «Balta» atlīdzību direktors Ingus Savickis.

Valstis, kurās cilvēki visbiežāk iekļuvuši ceļu satiksmes negadījumos, ir Polija, Austrija, Itālija, Slovēnija, Slovākija, Turcija, Bulgārija, Francija, Taizeme, Nīderlande. Kā rāda uzņēmuma dati, vidējās izmaksas ceļu satiksmes negadījumā, to piedzīvojot ārvalstīs, ir salīdzinoši lielas - 1672 lati. Ceļu satiksmes negadījumos lielu izdevumu daļu veido slimnīcu izdevumi un repatriācija, īpaši, ja cietušais ir jāpārvieto ārsta uzraudzībā. Lielākā izmaksātā atlīdzība bijusi 10 500 latu. Tai pat laikā par ceļojumā piedzīvotām akūtām saslimšanām pērn un šogad "Balta" vidēji izmaksājusi atlīdzību 222 latu apmērā, bet par sadzīves traumām - vidēji 249 latu atlīdzību.

Kā skaidro Savickis, ārvalstīs piedzīvotos ceļu satiksmes negadījumos cilvēki lielākoties guvuši nopietnas politraumas, - ekstremitāšu, mugurkaula skriemeļu un ribu lūzumus, galvas traumas. Tādās situācijās visbiežāk nepieciešama steidzama cietušo evakuācija no notikuma vietas, reizēm tiek izmantots pat helikopters. Slimnīcā tiek veikti dažādi, salīdzinājumā ar Latvijas medicīnas pakalpojumiem dārgi izmeklējumi, lai precizētu miesas bojājumus, nereti vajadzīga arī ķirurģiska iejaukšanās.

Tad, kad novērstas briesmas pacienta dzīvībai, tiek organizēta cietušā repatriācija uz Latviju. Tādos gadījumos tas prasa īpašu sagatavošanos, jo bieži vien nepieciešami īpaši apstākļi, piemēram, cietušais jātransportē guļus stāvoklī mediķu pavadībā vai arī ratiņkrēslā, nodrošinot papildu vietu lidmašīnā. Var būt situācijas, kad cietušo nedrīkst transportēt ar lidmašīnu, piemēram, pastāv tromboembolijas risks - tad nepieciešams organizēt sanitāro transportu no Latvijas, kura izmaksas ir gana augstas.

Kopumā, izvērtējot ceļojumu apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus, secināts, ka pērn cilvēki visbiežāk traumas guvuši Itālijā (12% no visiem pieteikumiem), bet šogad - Austrijā (33%). Jāpiebilst, ka minētajās valstīs traumas visbiežāk tiek gūtas slēpojot. 2012.gadā ar akūtām saslimšanām cilvēki lielākoties saskārušies Bulgārijā (12%), bet šogad - Austrijā (11%) un Ēģiptē (11%).

Ēģiptē ceļotājiem pastāv lielākais lidojumu aizkavēšanās risks. Tur šogad notikusi puse no visiem lidošanas aizkavēšanās gadījumiem. Top valsts, kurā ceļotājiem šogad visbiežāk tikusi nozagta pase vai nauda, ir Spānija (45%). Pērn pirmajā vietā bija Čehija. Tikmēr valstis, kur ceļotāji konstatējuši problēmas ar bagāžu, šogad visbiežāk ir Itālija (14%) un Šveice (14%), bet 2012.gadā - ASV (11%) un Francija (11%).