Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Strauja ekonomikas izaugsmes tempu palēnināšanās nav īstenojusies

Lai arī situācija ārējos eksporta tirgos nav labvēlīga, tomēr strauja Latvijas ekonomikas izaugsmes tempu palēnināšanās nav īstenojusies, jo pozitīvu artavu kopējā iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmē devis aktivitātes pieaugums iekšējā tirgū, norāda «SEB bankas» sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

IKP pirmā ceturkšņa precizētie dati uzrāda labāku rezultātu - pieaugums par 3,6% -, nekā ir provizoriskie IKP dati, kas paredzēja 3,1% pieaugumu, norāda Rudzītis. Gada pirmajā ceturksnī galvenais ekonomikas izaugsmes vilcējspēks bijis privātais patēriņš, kas palielinājās par 4,7% gada laikā, nodrošinot kopējo IKP pieaugumu par 3,4 procentpunktiem.

«Privāto patēriņu veicina situācijas uzlabošanās darba tirgū, palielinoties nodarbināto skaitam un pieaugot strādājošo ienākumiem un pirktspējai, kā arī patērētāju piesardzīgi optimistiskais nākotnes finansiālās situācijas vērtējums,» skaidro eksperts.

Gan iedzīvotāju ienākumu kāpums un noskaņojums, gan tūrisms turpina balstīt tirdzniecību, kas no nozarēm gada pirmajā ceturksnī deva lielāko ieguldījumu IKP pieaugumā - pienesums 1,5 procentpunkti, tāpat pozitīvas tendences redzamas būvniecībā un nekustamo īpašumu nozarē, skaidro eksperts.

Viņš piebilst, ka negatīvas tendences gada pirmajā ceturksnī uzrādīja apstrādes rūpniecība un, ņemot vērā «Liepājas metalurga» problēmas, kā arī vājo pieprasījumu pasaules tirgos, pozitīvas ziņas par rūpniecības izaugsmi nav gaidāmas arī gada otrajā ceturksnī.

«Lai arī šogad ekonomiskās izaugsmes tempi Latvijā samazinās salīdzinājumā ar sniegumu iepriekšējos divos gados, tomēr tie ir salīdzinoši labāki nekā citās Eiropas Savienības valstīs. Šim gadam kopumā IKP pieauguma prognoze ir 3,5%, iespējams, arī mazliet straujāks procentuālais pieaugums, ja īstenosies prognozes par eirozonas un globālās ekonomikas straujāku atveseļošanos un izaugsmi šā gada otrajā pusē,» prognozē Rudzītis.

Jau ziņots, ka pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2012.gada pirmo ceturksni IKP palielinājies par 3,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

Pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem salīdzinājumā ar 2012.gada ceturto ceturksni tas pieaudzis par 1,4%.