Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Starpbanku komisijas maksas regulējums var izraisīt cenu celšanos

Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) uzskata, ka Eiropas Komisijas (EK) piedāvātais starpbanku komisijas maksas regulējums var izraisīt cenu celšanos, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja LKA pārstāve Baiba Melnace

LKA ir nosūtījusi komentārus par EK sagatavoto «Zaļo grāmatu» par izmaiņām starpbanku komisijas maksās, kurā LKA norādīja, ka piedāvātais regulējums var izraisīt cenu celšanos, un to pierāda fakti no Spānijas un citu valstu pieredzes, kas ir ieviesušas šo likmju regulējumu.

Tāpat arī LKA norādīja, ka atšķirīgas starpbanku komisijas maksas dažādās Eiropas Savienības (ES) valstīs ir ekonomiski un objektīvi pamatotas ar atšķirīgu ekonomikas un karšu biznesa attīstības līmeni, riskiem, klientu paradumiem un infrastruktūras izveides finansēšanas avotiem. Savukārt valsts un pārrobežu atšķirīgas maksas ir pamatotas ar atšķirīgiem apjomiem un izmaksām.

LKA paudusi uzskatu, ka ES būtu jāsniedz vienots viedoklis par starpbanku komisijas maksu piemērošanu vai nepiemērošanu, lai novērstu šā brīža neskaidro situāciju, kad ES dažādās valstīs tiek piemērotas atšķirīgas pieejas.

Jau ziņots, ka Francijas Banku asociācija norāda, ka starpbanku komisijas maksas regulēšana vai atcelšana var izraisīt norēķinu karšu izmaksu pieaugumu karšu īpašniekiem, teikts Francijas Banku asociācijas publicētajā atzinumā par starpbanku komisijas maksas sistēmu.

Savu pozīciju asociācija pauž, reaģējot uz EK «Zaļo grāmatu», kurā tiek plānotas ievērojamas izmaiņas starpbanku komisijas maksas sistēmā - starpbanku komisijas maksas regulēšana vai atcelšana. Ja šis ierosinājums tiks pieņemts, tas attieksies uz visām ES dalībvalstīm.

Pasaules lielākajā daļā jau vairākas desmitgades veiksmīgi darbojas tā saucamā norēķinu karšu četru pušu sistēma. Tā ir starpbanku klīringa sistēma, kas balstīta uz daudzpusējo starpbanku komisijas maksu, kura tiek maksāta starp bankām. Pašlaik šo darbības metodi apstrīd EK.

Diskusijās par norēķinu instrumentu nākotni Eiropā ir izteikti priekšlikumi daudzpusējo starpbanku komisijas maksu samazināt vai pat atcelt. Francijas Banku asociācija pauž viedokli, ka pašreizējā sistēma, kuru pieņēmušas visas iesaistītās puses - bankas, tirgotāji un patērētāji -, ir uzskatāma par efektīvu un izmaksu ziņā taisnīgu pret visām iesaistītajām pusēm.

Ja EK pieņemtu visām Eiropas valstīm saistošus tiesību aktus, kas regulē vai atceļ starpbanku komisijas maksu, tas izraisītu banku norēķinu karšu izmaksu pieaugumu patērētājiem. Lielākas karšu lietošanas izmaksas savukārt izraisītu plašāku skaidras naudas izmantošanu un ēnu ekonomikas pieaugumu, norāda Francijas Banku asociācija.

Starpbanku maksājumu sistēmas izmaiņas atstātu negatīvu iespaidu arī uz bankas maksājumu sistēmas drošības pilnveidošanu un jauninājumu ieviešanu, kā dēļ starp iedzīvotājiem izplatītos tādi maksāšanas veidi, kas kopumā sabiedrībai var izmaksāt dārgāk. Šāds lēmums norēķinu karšu sistēmu ne vien izmainītu, bet arī apdraudētu visu tās darbību un ietekmētu patērētājus visā Eiropā.

Lai to nepieļautu, Francijas Banku asociācija aicina atbildīgās institūcijas veikt padziļinātu izpēti un iespējamo seku analīzi, pirms pieņemt visaptverošus lēmumus par ievērojamām izmaiņām starpbanku maksājumu karšu sistēmā.