Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Moody's»: Eiro ieviešana Latvijā ir pozitīvs solis

Starptautiskā reitingu aģentūra «Moody's Investors Service» pirmdien pauda viedokli, ka gaidāmā eiro ieviešana Latvijā uzskatāma par pozitīvu soli gan valsts kredītreitingam, gan Latvijas banku sistēmai.

Kā ziņots, Eiropas Komisija (EK) un Eiropas Centrālā banka (ECB) trešdien oficiāli pauda atbalstu eiro ieviešanai Latvijā. Gala lēmumu par eiro ieviešanu 9.jūlijā pieņems Eiropas Savienības finanšu ministri.

«Moody's» norāda, ka eiro ieviešana varētu pozitīvi ietekmēt Latvijas kredītreitingu, kas šobrīd noteikts «Baa» līmenī ar pozitīvu nākotnes perspektīvu.

Eiro ieviešana ir pozitīvs solis, jo tas radīs lielāku ekonomisko un politisko stabilitāti, samazinot ar valūtas maiņas kursiem saistītos riskus, kā arī palielinās Latvijas ekonomiskās izaugsmes potenciālu, palielinot ekonomikas pārliecību un veicinot Latvijas banku sistēmas likviditāti un institucionālo atbalstu, teikts aģentūras paziņojumā.

«Moody's» arī pauž viedokli, ka, ņemot vērā to, ka Latvija ir veiksmīgi izpildījusi visus eiro ieviešanas kritērijus, Latvija eirozonā iestāsies ar spēcīgiem makroekonomikas pamatiem.

Latvijas ekonomika pēdējo divu gadu laikā ir pieaugusi par vairāk nekā 5%, un «Moody's» prognozē, ka Latvijas ekonomiskā izaugsme šogad būs viena no straujākajām ES, veidojot 3,8%.

«Moody's» arī prognozē, ka pēc eiro ieviešanas samazināsies gan valsts, gan uzņēmumu, gan banku aizņemšanās izmaksas, ko galvenokārt veicinās ar valūtas maiņu saistīto risku samazināšanās.

Aģentūra paredz, ka zemākas refinansēšanas likmes īpaši pozitīvi ietekmēšot Latvijas valdību, kad tai 2014. un 2015.gadā būs jāatmaksā valsts parāda daļa 2,7 miljardu eiro apmērā.

Tajā pat laikā mazākas valūtas konvertēšanas izmaksas palielinās Latvijas tirdzniecības apgrozījumu ar citām eirozonas valstīm.

Tomēr «Moody's» arī pauž viedokli, ka, palielinoties Latvijas finanšu stabilitātei, sagaidāms papildus nerezidentu noguldījumu pieplūdums.

Savukārt Latvijas bankas eiro ieviešana pozitīvi ietekmēs, jo tā likvidēs pēkšņas lata devalvācijas riskus.

Tāpat bankas iegūs piekļuvi arī Eiropas Centrālās bankas finansējumam ārkārtas likviditātes nodrošināšanai, kā arī gūs labumu no ierosinātās banku savienības.

«Moody's» arī atgādina, ka Latvijai, kā eirozonas dalībvalstij nākotnē būs jāpiedalās jebkādos eirozonas mēroga glābšanas pasākumos.

Tomēr aģentūra paredz, ka eiro ieviešanas pozitīvie aspekti atsver iespējamos riskus, ko rada dalība iespējamās citu valstu glābšanās.