Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Miris vācu filologs, rakstnieks un literatūrzinātnieks Valters Jenss

Svētdien 90 gadu vecumā miris prominentais vācu filologs, rakstnieks un literatūrzinātnieks Valters Jenss, kurš kļuva par «morālu autoritāti» laikā, kad Rietumvācija centās atgriezties tautu kopienā pēc nacisma perioda šausmām, pirmdien paziņojusi Tībingenes Universitāte.

Pēdējos gados Jenss sirga ar plānprātību.

Pēc Otrā pasaules kara Jenss iestājās par izlīgumu starp ebrejiem un kristiešiem un esejās nacionālajiem laikrakstiem aicināja valsti veicināt toleranci politikā.

Jenss arī kategoriski iestājās pret ASV vadīto iebrukumu Irākā 2003.gadā.

Tomēr viņa labo tēlu aizēnoja fakts, ka viņš bijis nacistu partijas biedrs, kas dažiem lika apšaubīt arī viņa morālos standartus.

Jenss aizstāvējās, sakot, ka apzināti partijā nav stājies, bet reģistrēts automātiski, jo bijis Hitlera jaunatnes organizācijas biedrs.

Tomēr viņš atzina, ka būtu vajadzējis informēt sabiedrību par šo faktu agrāk.

Jenss bija augsti vērtēta personība intelektuālajās aprindās, kur viņa aktīvā darbība raisīja asociācijas ar 18.gadsimta franču revolucionārajiem domātājiem. Viņš tika dēvēts par «Vācijas republikas mazo Voltēru».

Vācijas kanclere Angela Merkele izteikusi līdzjūtību Jensa tuviniekiem, nodēvējot viņu par vienu no svarīgākajiem intelektuāļiem valstī.

«Viņa balss vairāku desmitgažu garumā noteica toni intelektuālajām un politiskajām debatēm valstī,» norādīja Merkeles preses pārstāvis.