Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Hermanis par apkaunojošo izgāšanos

Režisors Alvis Hermanis, kurš ar Jaunajā Rīgas teātrī iestudēto izrādi «Tautas ienaidnieks» cerēja veicināt sabiedrībā diskusiju par svarīgu jautājumu - mūsdienu demokrātijā vairākuma pieņemtie lēmumi ir vērsti pret paša vairākuma interesēm -, secina, ka viņa iecere ir izgāzusies, jo diskusija tā arī nav notikusi. Tā vietā režisors saņēmis pat anonīmus draudus un ir pārsteigts par medijos izskanējušo viedokli, ka māksliniekiem vajadzētu «aizbāzt mutes».

Hermanis norāda, ka maz bija cilvēku, kas saprata, ka pati izrāde un tās «manifests» interviju formātā bija viens veselums, kas tika iecerēts kā «kopīgs māksliniecisks koncepts».

Hermanis: Latviešu kundzes gatavas atdoties par tramvaja biļeti - tas man ir šoks

«Kaut arī šis «Tautas ienaidnieka» pasākums izraisīja ārkārtīgi aktīvu reakciju no rakstošo cilvēku puses (politologi, blogeri, interneta komentētāji, Twitter lietotāji), jāatzīst, ka politiskais teātris kā teātra žanra paveids Latvijas teritorijā ir totāli izgāzies,» paziņojumā medijiem raksta Hermanis un turpina: «[...] jo, neskatoties uz vārdu plūdiem, nekāda diskusija par tēmu tā arī nenotika un pat nesākās (atgādināšu, ka problēmas būtība bija: mūsdienu demokrātijā vairākuma pieņemtie lēmumi ir pret paša vairākuma interesēm). Tā vietā visi Latvijas politologi monolīti vienojās viedoklī, ka māksliniekiem vispār nav tiesību izteikt savus viedokļus par sabiedriski nozīmīgām tēmām.»

Hermanis norāda, ka saņēmis anonīmus draudus un ir pārsteigts par medijos izskanējušo viedokli, ka «māksliniekiem vajadzētu aizbāzt mutes».

«Tas, ka es personiski saņēmu visāda veida anonīmus draudus, būtu vēl saprotami. Bet tas, ka Latvijas rakstošā prese savos ievadrakstos un interneta portālu apskatnieki savējos koncentrējās uz to, ka māksliniekiem vajadzētu aizbāzt mutes, pierāda, ka izglītība patiešām nav itin nekāds arguments, lai atdalītu spriestspējīgos no visiem pārējiem,» secina Hermanis.

Režisors tāpat uzsver, ka izgāzušies centieni padarīt viņu par rusofobu.

«Izmantojot izdevību, gribu atgādināt, ka bezjēdzīgs arguments, lai ignorētu problēmas būtību, bija arī mēģinājums mani pašu pataisīt par rusofobu. Pēc manis iestudētajiem «Šukšina stāstiem» Maskavā tas vairs nekādi nav iespējams. Jo skaidrs, ka krievu tautības cilvēki un padomju tautības cilvēki ir divas dažādas cilvēku sugas. Turklāt pie otrajiem pieder arī tik daudz latviešu. Par ko netieši liecināja notikušo vēlēšanu rezultāti,» tā režisors.

«Pēc būtības «Tautas ienaidnieks» ir izgāzies ar kaunu, jo nekāda diskusija tā arī nenotika. Tas tikai nozīmē, ka situācija ar mūsu sabiedrību, kuru centos aprakstīt «Sestdienas» intervijā, īstenībā ir daudz, daudz bēdīgāka,» secina Hermanis.