Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Francijā streika dēļ atcelti tūkstošiem avioreisu

Francijā trešdien gaisa satiksmes kontrolieru streika dēļ atcelti tūkstošiem avioreisu. Turklāt gaidāmi vēl plašāki satiksmes ierobežojumi, jo trešdienas vakarā streiku sāks dzelzceļa darbinieki.

Arodbiedrības aicinājumam streikot Francijā atsaukušies teju 100% gaisa satiksmes kontrolieru, šādi paužot neapmierinātību ar Eiropas Savienības (ES) ieceri izveidot vienotu Eiropas gaisa telpu.

Streiks visvairāk ietekmējis Parīzes Orlī un Šarla de Golla lidostu, kā arī Nīcas lidostu.

Jau vēstīts, ka streiks sākās otrdien. Gatavojoties streika otrajai dienai sākotnēji tika atcelti 1800 reisi, taču, tā kā «streikā iesaistījušies teju 100% gaisa kontrolieru», Francijas civilās aviācijas pārvaldei DGAC nācās aicināt lidsabiedrības atcelt arī citus reisus, šādi ietekmējot tūkstošiem ceļotāju.

Lidsabiedrības, kuras nodrošina lidojumus no Šarla de Golla, Orlī, Bovē, Lionas, Nīcas, Marseļas, Tulūzas un Bordo lidostām, aicinātas samazināt reisu skaitu par vēl 25%.

Tikmēr vairākas nelielās reģionālās lidostas pilnībā slēgtas.

Jau ziņots, ka gaisa satiksmes kontrolieru protesta akcijas trešdien notiek ne tikai Francijā, bet arī citās Eiropas valstīs, tostarp Latvijā.

Eiropas Transporta nozarēs strādājošo federācija otrdien pavēstīja, ka kontrolieri Beļģijā, Čehijā, Itālijā, Portugālē un Slovākijā rīkos protesta akciju, kuras laikā tie veiks tikai minimālu darba apjomu. Tikmēr cita veida protesta akcijas, tostarp sabiedrības informēšanas kampaņas, norisināsies Austrijā, Lielbritānijā, Bulgārijā, Ungārijā un Latvijā, norāda federācija.

Kā norāda Francijas gaisa satiksmes kontrolieri, Eiropas vienotās gaisa telpas (SES) projekts ietekmēs gan sabiedrības drošību, gan arī kontrolieru darba apstākļus. Eiropas Komisija (EK) gan skaidro, ka nepilnības pašreizējā Eiropas gaisa satiksmes pārvaldībā realitātē nozīmē to, ka vidēji katra lidojuma garums palielinās par 42 kilometriem.

Tādēļ Brisele vēlas centralizēt gaisa satiksmes kontroles sistēmu, nevis ļaut katrai dalībvalstij uzraudzīt savu gaisa telpu.

Pēc EK aprēķiniem, tādējādi būs iespējams trīskārt palielināt reģiona gaisa telpas kapacitāti, samazināt izmaksas un ierobežot lidojumu kavēšanos.

Tikmēr situācija Francijas satiksmē ceturtdien varētu vēl vairāk pasliktināties, jo streiku rīkos arī dzelzceļa darbinieki. Streiks sāksies trešdienas vakarā plkst.19 (plkst.20 pēc Latvijas laika) un ilgs līdz piektdienas rītam.

Sagaidāms, ka ātrvilcienu un reģionālo vilcienu līnijās kursēs tikai četri no desmit reisiem.

Tomēr plānots, ka streiks neietekmēs «Eurostar» vilcienu reisus no Parīzes uz Londonu un ātrvilcienu satiksmi uz Beļģiju, Nīderlandi un Vāciju.

Tomēr katrs otrais vilcienu reiss uz Šveici un katrs trešais uz Itāliju tiks atcelts.

Sagaidāms, ka streiks ietekmēs arī dzelzceļa satiksmi Parīzes apkaimē, tostarp vilcienus, kas nodrošina satiksmi uz abām Parīzes lidostām.

Dzelzceļa darbinieku arodbiedrība streiku izsludinājusi, protestējot pret valdības ieceri izveidot jaunu valstij piederošu dzelzceļa uzņēmumu, kurā tiks apvienota gan kompānija SNCF, kas nodrošina dzelzceļa satiksmes pakalpojumus, gan RFF, kas gādā par dzelzceļa uzturēšanu, taču abi šie atzari joprojām būs šķirti.

Amatpersonas norāda, ka iecerētā reforma ļaus uzlabot dzelzceļa efektivitāti, neradot nodokļu maksātājiem papildu izdevumus. Arodbiedrības savukārt bažījas, ka plānotā iecere pieliks punktu pašreizējai sistēmai.