Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Swedbank: Mājokļu pieejamība Rīgā pasliktinājusies, bet saglabājas augsta

Šī gada 1.ceturksnī Swedbank Mājokļu pieejamības (MPI) indekss Rīgā, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, samazinājās līdz 151. Mājokļu pieejamības pasliktināšanos Rīgā ietekmēja procentu likmju pieaugums un sezonāls darba samaksas kritums. Taču kopumā visās Baltijas galvaspilsētās mājokļu pieejamība bija labāka nekā pirms gada. Vienlaikus Rīgā patlaban vajadzīgs visīsākais laiks, lai sakrātu pirmajai iemaksai, portālu «Apollo» informē Kristīne Jakubovska, Swedbank preses sekretāre.

Mājokļu pieejamība Rīgā saglabājās labāka nekā Viļņā, bet sliktāka nekā Tallinā

Rīgā mājokļu pieejamību uzlaboja dzīvokļu cenu kritums par 2.4% pret iepriekšējo ceturksni, bet negatīva ietekme bija hipotekāro kredītu procentu likmju kāpumam par 47 bāzes punktiem, kā arī sezonālajam darba samaksas kritumam. Kopumā Rīgā mājokļu pieejamība saglabājas augsta - mājsaimniecībai, kuras ienākumi atbilst 1.5 vidējai neto algai un kura vēlas iegādāties 55 m2 dzīvokli, hipotekārā kredīta maksājumam būtu jānovirza 19.9% no neto ienākumiem, proti, krietni zem noteiktās 30% normas.

«Aktivitāte mājokļu tirgū Rīgā pakāpeniski pieaug, tomēr kopumā tirgus saglabājas segmentēts. Dārgāko dzīvokļu kategorijā Rīgā joprojām dominē nerezidenti, taču šo darījumu skaits uz kopējā fona ir salīdzinoši neliels. Tikmēr pēdējos ceturkšņos aktivitāte spējāk augusi vidējās klases (500-1000 EUR/m2) dzīvokļu segmentā populārākajos mikrorajonos, ko iegādājas tieši vietējie iedzīvotāji. Savukārt lētākas kategorijas dzīvokļos aktivitāte nav būtiski mainījusies,» saka Kristilla Skrūzkalne, Swedbank ekonomiste.

Tallinā MPI sasniedza 163.0 un kritās galvenokārt augstāku dzīvokļu cenu dēļ, kas ceturkšņa laikā pieauga par 4.3%. Arī procentu likmju kāpums par 7 bāzes punktiem un sezonālais darba samaksas kritums mājokļu pieejamību ietekmēja negatīvi, tomēr mazāk.

Viļņā, atšķirībā no pārējām galvaspilsētām, MPI uzlabojās, kaut gan joprojām bija viszemākais (131.3). Mājokļu pieejamību uzlaboja visi trīs faktori, bet galvenokārt procentu likmju kritums par 15 bāzes punktiem, mazākā mērā MPI pozitīvi ietekmēja arī dzīvokļu cenu samazinājums par 0.5% un darba samaksas pieaugums.

Rīgā visīsākais laika posms pirmās iemaksas sakrāšanai

Pirmajā ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai, Rīgā samazinājās par vairāk kā divām nedēļām un sasniedza 25 mēnešus, Viļņā tas samazinājās par vairāk kā nedēļu – līdz 34 mēnešiem, bet Tallinā pieauga par teju piecām nedēļām un sasniedza 26 mēnešus.

Rīgā «standarta» mājsaimniecībai kredīta apkalpošanai šī gada 1.ceturksnī bija jāspēj novirzīt 168 eiro jeb aptuveni 118 lati mēnesī (salīdzinot ar 120 latiem pirms gada), kas nepārsniegtu 30% no mājsaimniecības ikmēneša pēcnodokļu ienākumiem. Savukārt Tallinā un Viļņā tas būtu 228 un 198 eiro (jeb 160 un 139 latu).