Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Dzīvības zvans» jaunajās automašīnās jāievieš līdz 2015.gadam

Lai palīdzētu mazināt smagu avāriju sekas visā ES, Eiropas Komisija vakar pieņēma divus priekšlikumus, kas no 2015.gada nodrošinās automatizētu ātrās medicīniskās palīdzības izsaukšanu, ja noticis nopietns negadījums.

Smagas avārijas gadījumā e-zvana sistēma automātiski izsauc 112 - Eiropas neatliekamās palīdzības dienestu vienoto numuru. Tā paziņo transportlīdzekļa atrašanās vietu neatliekamās palīdzības dienestiem, pat ja autovadītājs ir bezsamaņā vai nespēj zvanīt pa tālruni. Tiek lēsts, ka tā varētu glābt dzīvību līdz pat 2 500 cilvēkiem gadā.

Šis ierosinātais tiesību akts nodrošinās, ka no 2015. gada oktobra visi jaunie pasažieru automobiļu un vieglo kravas automobiļu modeļi būs aprīkoti ar 112 e-zvanu un ārkārtas izsaukumu centros būs jāizveido nepieciešamā infrastruktūra e-zvanu izsaukumu pienācīgai saņemšanai un apstrādei, nodrošinot ES mēroga e-zvana pakalpojuma savietojamību, sadarbspēju un nepārtrauktību.

«Šodienas priekšlikumi ir ļoti nozīmīgi drošībai uz ES ceļiem. Pagājušajā gadā uz ES ceļiem gāja bojā 28 000 cilvēku un 1,5 miljoni tika ievainoti. Ja notiek negadījums, katra minūte ir svarīga, glābjot cietušos. E-zvanu tehnoloģijai ir liels potenciāls glābt dzīvību, jo tā ievērojami saīsina ārkārtas dienestu reaģēšanas laiku, turklāt visā ES,» skaidro Komisijas priekšsēdētāja vietnieks, atbildīgais transporta politikas jautājumos Sīms Kallass.

«Latvijā ir notikuši traģiski satiksmes negadījumi, kuru iemesls bija operatīvas informācijas trūkums par cietušā transporta līdzekļa atrašanās vietu, jo vai nu cietušie nespēja paziņot par savu atrašanās vietu vai arī ātrā medicīniskā palīdzība cietušos neatrada pietiekami ātri. E-zvans būtu glābis šādus cietušos, tādēļ tā ātra ieviešana ir svarīga arī Latvijai,» uzskata Autokluba «LAMB» prezidents Juris Zvirbulis.

Dati, kas saņemti, izmantojot e-zvana sistēmu, ļaus neatliekamās palīdzības dienestiem ātrāk sniegt palīdzību transportlīdzekļa vadītājam un pasažieriem, tādējādi tā palīdzēs glābt dzīvību un ātri ārstēt traumas. Aplēses liecina, ka e-zvans varētu paātrināt neatliekamās palīdzības dienestu reaģēšanas laiku par 40 % pilsētu teritorijās un par 50 % lauku reģionos.

E-zvans tiek iedarbināts tiklīdz automobilī esošie sensori konstatē spēcīgu triecienu. Sistēma tūdaļ veic zvanu uz Eiropas ārkārtas izsaukuma numuru 112, izveido telefona savienojumu ar atbilstošo ārkārtas izsaukumu centrāli un nosūta glābšanas dienestam datus par negadījumu, tostarp negadījuma laiku, cietušā automobiļa precīzu atrašanās vietu un braukšanas virzienu (kas ir īpaši būtiski uz automaģistrālēm un tuneļos). E-zvana sistēmu var iedarbināt arī manuāli - piemēram, smaga satiksmes negadījuma aculiecinieks -, nospiežot automobilī attiecīgo pogu.