Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

NATO tuvākajā laikā nodos afgāņu kontrolē atlikušos valsts rajonus

Afganistānas drošības spēki drīzumā uzņemsies atbildību par visu valsts teritoriju, sestdien paziņojušas amatpersonas.

Starp atlikušajiem 95 rajoniem, kurus NATO komandētais kontingents vēl nav nodevis afgāņu spēkiem, ir arī teritorijas valsts dienvidos un austrumos, kur visaktīvāk darbojas talibu nemiernieki.

Anonīmas afgāņu un NATO amatpersonas aģentūrai AFP pavēstījušas, ka Afganistānas prezidents Hamids Karzai tuvāko dienu laikā paredzējis piedalīties oficiālā ceremonijā, kas iezīmēs svarīgāko punktu «pārejas procesā» uz pilnīgu valsts suverenitāti.

Atbildību par drošības uzturēšanu atsevišķās teritorijās pašu afgāņu rokās NATO komandētie spēki sāka nodot jau 2011.gada martā, kad Kabulas kontrolē nonāca relatīvi mierīgākie rajoni, kuros kopumā mitinājās 20% valsts iedzīvotāju.

Konkrēts atlikušo teritoriju nodošanas datums pagaidām vēl nav izziņots. Starp nododamajām teritorijām ir 13 Kandahāras provinces rajoni un pa 12 rajoniem Nangarhāras, Houstas un Paktīkas provincēs, kas visas robežojas ar Pakistānu un kalpo par nemiernieku atbalsta punktiem.

Pēc atlikušo teritoriju nodošanas afgāņu kontrolē NATO komandētie Starptautiskie Drošības atbalsta spēki (ISAF) pildīs tikai atbalsta lomu un turpinās apmācīt afgāņu bruņoto spēku un policijas vienības.

Tomēr joprojām ir šaubas, vai 350 000 vīru lielie afgāņu drošības spēki patiesi spēs tikt galā ar talibu kaujiniekiem, un domājams, ka ISAF joprojām būs svarīga loma, nodrošinot valdības vienību apgādi un sniedzot tām atbalstu no gaisa, kā arī nepieciešamības gadījumā tieši piedaloties sauszemes kaujasdarbībā.

Tikmēr jau tagad krasi pieauguši Afganistānas armijas zaudējumi, tai arvien lielākā mērā iesaistoties sadursmēs ar nemierniekiem. Bez tam afgāņu vienībās ir ļoti liels dezertieru skaits, un to kaujasspēju uzturēšanai katru mēnesi nepieciešami vairāki tūkstoši jaunu rekrūšu.