Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Čehijā saasinās politiskā krīze

Reaģējot uz Čehijas tiesas lēmumu paturēt apcietinājumā korupcijā apsūdzēto premjerministra biroja vadītāju, Petra Nečasa pārstāvētās Pilsonisko demokrātu partijas koalīcijas partneri sestdien paziņojuši, ka apsver iespēju pamest viņa vadīto valdību.

Prokuratūra apgalvo, ka ilggadējā Nečasa biroja vadītāja Jana Nagjova esot devusi kukuļus politiķiem un uzdevusi izlūkdienestiem veikt nelikumīgas izsekošanas operācijas. Pamatojoties uz prokuratūras lūgumu, Ostravas tiesa nolēmusi paturēt viņu apcietinājumā.

Pēc tiesas sprieduma pasludināšanas konservatīvās partijas «Tradīcija, atbildība, labklājība 09» (TOP09) pārstāvis paziņoja, ka partiju līderi tiksies sestdienas vakarā, lai lemtu par turpmāko dalību valdošajā koalīcijā.

Savukārt nelielās Liberāldemokrātu partijas (LIDEM) līdere Karolīna Pīka sarunā ar aģentūru «Reuters» atzina, ka «situācija kļūst nopietnāka ar katru stundu».

Pilsonisko demokrātu partijai parlamentā nav pietiekami daudz balsu, lai Nečass noturētos premjera krēslā bez līdzšinējo koalīcijas partneru atbalsta, tāpēc ja TOP09 vai LIDEM koalīciju pametīs, viņa kabinets kritīs.

Politisko krīzi Čehijā izraisījis lielākais politiskās korupcijas skandāls pēdējo divu desmitgažu laikā. Prokuratūra līdz ar Nagjovu līdz šim apsūdzējusi vēl septiņas personas.

Kopš trešdienas pusnakts aptuveni 400 policistu veikuši kratīšanas 31 objektā, tostarp banku depozītu seifos. Līdz šim konfiscēti seši miljoni dolāru skaidrā naudā un vairāki desmiti kilogramu zelta.

Prokuratūra paziņojusi, ka apsūdzības varētu tikt izvirzītas vēl citām personām, taču atteikusies sniegt sīkākus paskaidrojumus.

Nečesa turpmākā politiskā karjera ir tieši atkarīga no Nagjovas likteņa. Lai gan neviens pagaidām neapgalvo, ka premjers varētu būt pats iesaistīts nelikumīgajās darbībās, visiem zināms, ka Nagjova bijusi ilggadēja premjera līdzgaitniece.

Tomēr piektdien uzrunājot parlamenta deputātus, Nečass paziņoja, ka negrasās demisionēt, un uzsvēra, ka viņš neesot darījis neko nelikumīgu vai negodīgu.

Tikmēr pati Nagjova noraidījusi daļu viņai izvirzīto apsūdzību, bet citu apsūdzību sakarā paziņojusi, ka viņa inkriminētajās situācijās rīkojusies «labā ticībā».

Atbildot uz jautājumu, vai viņaprāt Nečasa centriski labējai valdībai vajadzētu atkāpties, Čehijas prezidents Milošs Zēmans sestdien izteicās: «Es uzskatu, ka izvirzītās apsūdzības ir ļoti nopietnas. Pēc policijas priekšnieka un ģenerālprokurora uzklausīšanas esmu nonācis pie slēdziena, ka tās balstītas pietiekamos pierādījumos.»

«Tā ir netieša, taču nepārprotama atbilde uz jūsu jautājumu,» piebilda Zēmans, kurš ir Nečasa politiskais oponents.