Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Protestētāji Stambulā atsakās izklīst

Neskatoties uz Turcijas valdības piekāpšanos, protestētāji, kas pulcējas Stambulas Gezi parkā, sestdien nolēmuši neizklīst un turpināt savu protesta akciju.

Sanāksmē, kas tika sasaukta pēc premjerministra Redžepa Tajipa Erdogana paziņojuma, ka pretrunīgi vērtētais Stambulas attīstības projekts uz laiku tiek apturēts, un kas ilga visu nakti, protestētāji paziņojuši, ka viņu uzsāktās kustības mērķi ir daudz plašāki nekā vienīgi Gezi parka glābšana.

«Mēs turpināsim savu pretestību jebkurai netaisnībai un negodīgumam, kas notiek mūsu valstī. Tas ir tikai sākums,» teikts paziņojumā, kuru izplatījusi «Taksima laukuma solidaritāte», kas tiek uzskatīta par visreprezentatīvāko jaunizveidojušās protestu kustības organizāciju.

Erdogans acīmredzot bija cerējis, ka viņa lēmums apturēt Taksima laukuma rekonstrukcijas ieceri, līdz šajā jautājumā lēmumu pieņems tiesa, liks noplakt jau divas nedēļas ilgušajiem nemieriem, kas pārņēmuši visu valsti.

«Jaunieši, jūs tur esat palikuši pietiekami ilgi un likuši sadzirdēt savu vēstījumu. Kāpēc jūs paliekat?» televīzijas tiešraidē demonstrētajā uzrunā sacīja Erdogans.

Tikmēr Ankaras centrā naktī uz sestdienu policija kārtējo reizi lika lietā asaru gāzi un ūdensmetējus, lai izklīdinātu protestētājus. Aptuveni 30 demonstranti tika aizturēti.

Paredzēts, ka sestdien galvaspilsētas ielās izies valdošās Taisnīguma un attīstības partijas (AKP) atbalstītāji. Tiek prognozēts, ka šajā demonstrācijā varētu piedalīties vairāki desmiti tūkstoši cilvēku, un analītiķi uzskata, ka tā iecerēta kā valdības spēka demonstrācija.

Nemieri, kas pārņēmuši Turciju, sākās kā miermīlīga sēdošā demonstrācija, kuru organizēja vides aktīvisti, lai glābtu 600 Gezi parka kokus, ko bija paredzēts nocirst, lai uzbūvētu jaunu tirdzniecības kompleksu. 31.maijā policija mēģināja ar spēku sēdošo demonstrāciju pārtraukt, taču tas izsauca plašu sabiedrības slāņu sašutumu, un protesti pārņēma arī citas Turcijas pilsētas, izvēršoties nacionāla mēroga protesta kustībā, kuras dalībnieki pauž neapmierinātību ar Erdogana valdības arvien pieaugošo autoritārismu.

Protestētāju un policijas sadursmēs ievainojumus jau guvuši gandrīz 7500 cilvēki, bet četri gājuši bojā.

Sākotnēji Erdogans ieņēma krasi noraidošu nostāju pret protestētājiem, paziņojot, ka demonstranti esot «laupītāji» un «ekstrēmisti», kurus finansējot no ārvalstīm.

Taču piektdien viņš beidzot izšķīrās tikties ar «Taksima laukuma solidaritātes» pārstāvjiem. Tikšanās laikā viņš piekrita apturēt pretrunīgi vērtēto jaunbūvi, kamēr tiesa nebūs šajā jautājumā teikusi galīgo vārdu. Premjerministrs arī apsolīja, ka pat gadījumā, ja tiesa atzīs projekta likumību, viņš šajā jautājumā sarīkošot tautas nobalsošanu.

Tomēr «Taksima laukuma solidaritāte» norādījusi, ka varasiestādes joprojām ignorē protestētāju pārējās prasības, tostarp aizturēto demonstrantu atbrīvošanu un to policijas amatpersonu atcelšanu no amatiem, kuras sankcionējušas pārlieka spēka pielietošanu.

Erdogana piekāpšanās likusi protestētājiem paziņot, ka viņu kustība kļuvusi vēl stiprāka nekā iepriekš. «Pie varas esošā partija ir zaudējusi savu leģitimitāti vietējo un starptautisko mediju acīs un nav spējusi sasniegt savus mērķus,» norādījusi «Taksima laukuma solidaritāte».

«Mēs paliksim, jo valdība mūsu prasības nav apmierinājusi,» sarunā ar aģentūru AFP izteicās kāds no protestētājiem Gezi parkā, vienlaikus paužot pārliecību, ka izmaiņas tiks panāktas. «Tagad man ir lielas cerības uz valsts un manis paša nākotni. Nekas Turcijā vairs nebūs tāpat,» piebilda 32 gadus vecais doktorantūras students.

Erdogana oponenti pārmet viņam un viņa vadītajai AKP mēģinājumus apklusināt valdības kritiķus un uzspiest sabiedrībai partijas pārstāvētās konservatīvās islāma vērtības.

Turcijas sekulārās aprindas uzskata, ka AKP, kas izveidota uz aizliegtās islāmistu kustības bāzes, cenšas īstenot slepenu valsts islamizācijas programmu, par ko liecina valdības jau ieviestās izglītības sistēmas reformas, kas ļāvušas valsts skolās atgriezties reliģijai, un alkohola tirdzniecības un lietošanas ierobežojumi.

Tomēr Erdogans, kas atrodas pie varas kopš 2002.gada, joprojām ir populārākais Turcijas politiķis, un 2011.gadā notikušajās parlamenta vēlēšanās AKP ieguva gandrīz pusi balsu.