Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LPS norāda uz «tirgošanās» riskiem saistībā ar vienošanos par administratīvajiem sodiem

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredzētā jaunā iespēja slēgt vienošanos par administratīvo sodu, samazinot to par 50%, būtu efektīva, ja tā attiektos tikai uz daļu no pārkāpumiem, taču norma var radīt risku par iespējamo «tirgošanos» ar sodiem, uzskata Latvijas Pašvaldību savienība (LPS).

Pēc LPS domām, ja šāda vienošanās tomēr tiek paredzēta, būtu jānosaka, ka to var slēgt tikai tajos gadījumos, ja lēmums par soda uzlikšanu tiek pieņemts pārkāpuma izdarīšanas vietā. Savukārt, ja lieta ir jāizmeklē, tādā gadījumā ir jātērē resursi, tā ir jāizskata iestādē, līdz ar to zūd procesuālā ekonomija, šī procesa izmaksas ir salīdzinoši lielas un vienošanās slēgšanai zūd jēga. Vienlaicīgi arī nesamērīgi pieaug korupcijas riski.

Tāpat vienošanos nevajadzētu attiecināt uz visiem administratīvajiem pārkāpumiem un diskutabls esot jautājums, vai šāds jaunievedums neveicinās korupcijas risku. Pēc LPS domām, šāda novitāte varētu radīt personai paļāvību, ka par jebkuru piemēroto sodu var «sarunāt» vieglāku sodu, proti, radot iespēju, ka par soda apmēriem ir iespējama tirgošanās.

Savukārt uz pašvaldību administratīvajās komisijās izskatāmajiem pārkāpumiem šādu kārtību nevarētu attiecināt. Kā skaidro LPS, ir jāņem vērā ne tikai ieguvumi, bet arī tas, ka šāda kārtība veicinātu papildu administratīvo slogu un administrēšana arī prasītu pietiekami lielus finanšu resursus pašvaldībām. Turklāt tas Tieslietu ministrijas izstrādāto grozījumu anotācijā nemaz nav atspoguļots, kaut arī tam būtu ietekme uz budžetu. Tādā gadījumā izmaksas būtu sedzamas no valsts budžeta, uzskata LPS.

Jau ziņots, ka Tieslietu ministrijas sagatavotajos grozījumos ir paredzēts inovatīvs administratīvo sodu regulējuma process - vienošanās. Tā paredz, ka personai, kas ir izdarījusi pārkāpumu un kurai piemērots sods, amatpersona var piedāvāt šo vienošanos, kuras rezultātā piemērotais naudassods var tikt samazināts par 50%. Tādā veidā, kad lietā pieņemts sākotnējais lēmums un persona tiek sodīta, un tā piekrīt izdarītajam sodam, tad amatpersona izvērtē, vai var piedāvāt vienošanos.

Līdz ar to pārkāpējam būs desmit dienu laikā jāsamaksā 50% no naudas soda, un šis lēmums par vienošanos nebūs pārsūdzams. Savukārt gadījumā, ja naudas sods netiks samaksāts noteiktajā laikā, tad personai būs tomēr jāatmaksā pilnais soda apmērs.

Pilna soda brīvprātīgai atmaksai personai tiek dotas 30 dienas, savukārt par nokavējumu divu mēnešu laikā tiek veikts uzrēķins 25% apmērā, kas pēc tam - ik pēc diviem mēnešiem - tiek palielināts attiecīgi līdz 50% un 75%. Pēc tam, ja sods netiek atmaksāts beidzamajā laika posmā, piedziņa tiek nodota tiesu izpildītājam.