Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tiesa piemēro apcietinājumu pazudušajai Stabiņai

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa šodien piemēroja apcietinājumu kukuļņemšanā aizdomās turētajai Rīgas domes Dzīvokļu pārvaldes priekšniecei Ārijai Stabiņai, aģentūrai LETA apstiprināja Stabiņas advokāte Līga Cīrule.

Ierosinājums grozīt drošības līdzekli tiesā bija saņemts no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB).

Cīrule pēc tiesas sēdes no žurnālistiem centās izvairīties un uz viņu jautājumiem neatbildēja. Advokāte vien apstiprināja, ka klientei kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums, un aizsteidzās prom.

Tas, vai Stabiņas pazušana ietekmēs jau prokuratūrā esošās lietas virzību, pagaidām nav zināms. Prokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga aģentūrai LETA pastāstīja, ka šobrīd prokurora Arvja Miglāna izmeklētajā lietā turpinās pirmstiesas izmeklēšana, kur tiek veiktas procesuālas darbības un ekspertīzes. Lai netraucētu prokuratūras un KNAB veikto izmeklēšanu, prokuratūra pagaidām plašāku informāciju nesniedz.

Šēnberga gan apstiprina, ka saskaņā ar likumu personu var tiesāt arī viņa bezvēsts prombūtnē, taču tiesa katru gadījumu vērtē atsevišķi.

Jau ziņots, ka Stabiņa ir pazudusi un, kā vakar vēstīja TV3 raidījums «Nekā personīga», viņa atstājusi atvadu vēstuli.

Stabiņu aizturēja pērn septembrī aizdomās par kukuļa pieņemšanu. Stabiņa divus mēnešus atradās apcietinājumā un, iznākot no ieslodzījumu vietas, uzrakstīja atlūgumu. Dienu pirms vēlēšanām, 31.maijā, prokuratūra pret Stabiņu sāka kriminālvajāšanu, taču pēc apsūdzības raksta viņa neatnāca un atsūtīja slimības lapu.

Dažas dienas vēlāk viņas bērni saņēma Stabiņas rakstisku ziņu. Radiniekiem adresētā vēstulē Stabiņa raksta, ka šī ir pērkama valsts un pēc ilgām pārdomām viņa to pamet. No vēstules konteksta nojaušams, ka viņa neatgriezīsies, ziņo raidījums.

Stabiņas ģimenes savrupmājā Ādažos durvis esot vaļā, taču saimniekus nemanot. Kaimiņi pēdējo reizi Stabiņu redzējuši aptuveni pirms divām nedēļām.

Mājai līdz aprīlim bija uzlikts arests, bet, līdzko KNAB to noņēma, Stabiņa pusi mājas nodeva meitai. Radinieki nav vērsušies policijā, lai tā sāk Stabiņas meklēšanu, vienīgi darījuši tiesībsargiem zināmu viņas atstātās vēstules saturu. Ādažu māju šonedēļ sešas stundas nesekmīgi pārmeklējuši KNAB darbinieki. Kur varētu būt viņu kliente, nezinot arī Stabiņas advokāti. Viņi kriminālprocesā parakstījušies par informācijas neizpaušanu, vēsta «Nekā personīga».

Stabiņai drošības līdzeklis aizliedz izbraukt no valsts. No apcietinājuma bijušo domes amatpersonu izlaida pret drošības naudu - 15 000 latu.

Jau ziņots, ka Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors 31.maijā cēlis apsūdzību Stabiņai, saucot viņu pie kriminālatbildības pēc četriem Krimināllikuma (KL) pantiem. Viņa apsūdzēta par dokumentu viltošanas organizēšanu, par dienesta viltojumu mantkārīgā nolūkā, par nepatiesu ziņu norādīšanu valsts amatpersonas deklarācijā un par kukuļu pieņemšanu.

Apsūdzību Stabiņai bija lūdzis uzrādīt KNAB. KNAB izmeklētājs Stabiņu rosināja saukt pie kriminālatbildības, jo uzskatīja, ka bijusī Dzīvokļu pārvaldes amatpersona, izmantojot starpniekus, iespējams, ilgstoši pieņēmusi kukuļus saistībā ar iesniegumu izskatīšanas organizēšanu un lēmumu pieņemšanu par pašvaldības dzīvokļu beztermiņa īres tiesību piešķiršanu.

Atsevišķā lietvedībā izdalītajā kriminālprocesā aizdomās turētā amatpersona ir iesaistīta piecās iespējamo noziedzīgo nodarījumu epizodēs.

Iegūto pierādījumu kopums deva KNAB izmeklētājam pamatu uzskatīt, ka kāda juridiskā persona par darbību veikšanu tās interesēs devusi kukuļus Rīgas domes amatpersonai, izmantojot starpniekus. Pret šo juridisko personu KNAB izmeklētājs sāka procesu un ierosināja piemērot piespiedu ietekmēšanas līdzekli par kukuļa došanu.

Lai saprātīgos termiņos panāktu krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu, kā arī pērn septembrī ierosinātās lietas lielā apjoma dēļ KNAB izmeklētājs ierosināja un Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors krimināllietu sadalīja.

Patlaban KNAB lietvedībā turpinās kriminālprocess pret pārējām aizdomās turētajām personām par iespējamo iesaistīšanos vairāk nekā 20 noziedzīgo nodarījumu epizodēs. Visām aizdomās turētajām personām noteikti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.