Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kas nosaka jaunas un lietotas automašīnas izvēli?

Baltijas transporta sludinājumu un tirdzniecības portāla «Autoplius» veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka 88,7% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, kuri pārskatāmā pagātnē iegādājušies automobili, pirkuši lietotu spēkratu, jo tā cena un uzturēšanas izmaksas ir izdevīgākas. Toties jaunu auto pircēji savu izvēli pamatojuši ar garantijas esamību un ideālu automašīnas tehnisko stāvokli, kā arī – ar jauna automobiļa ekonomiskumu.

Portāla «Autoplius» pārdošanas vadītājs Andris Mālnieks, komentējot pētījuma datus, norāda: «Pētījums liecina, ka iedzīvotāji rūpīgi domā par savu finansiālo situāciju un plāno izdevumus. Salīdzinot jaunu un lietotu automašīnu pārdošanas datus, ir vērojama līdzīga situācija. Šā gada pirmajā ceturksnī Latvijā ir iegādāts vairāk nekā 9 000 lietotu spēkratu un salīdzinājumam – tikai 2 785 jauni automobiļi. Piemēram, Igaunijā abi tirgus segmenti ir samērā līdzīgi – pirmajā ceturksnī importēts vairāk nekā 6 500 lietotu automobiļu un pārdots ap 5 400 jaunu spēkratu. Savukārt Lietuvā atšķirība starp abiem segmentiem ir daudz lielāka nekā Latvijā – 32 500 lietotu un 3 150 jaunu automobiļu.»

Jaunus automobiļus Latvijā lielākoties iegādājas uzņēmumi (vairāk nekā 78% jauno auto pircēju ir korporatīvie klienti). Lietuvā situācija ir līdzīga, bet Igaunijā privātpersonu īpatsvars jaunu automobiļu pircēju lokā ir lielāks – aptuveni trešā daļa jauno auto īpašnieku ir privātpersonas.

Veiktā pētījuma respondentu atbildēs par galvenajiem iemesliem, kādēļ pieņemts lēmums iegādāties lietotu automašīnu, dominē finansiālie iemesli - vairums aptaujāto norādījuši, ka tā vienkārši ir lētāka (91%). Tikmēr nedaudz vairāk kā puse aptaujāto atzīmējuši, ka, iegādājoties lietotu automašīnu, nav nepieciešams ņemt aizdevumu vai kredītu, automašīnas iegādei naudu var sakrāt (53,2%), bet 42,5% aptaujāto norādījuši, ka arī lietoto automašīnu remonts un rezerves daļas ir lētākas.

Vīrieši biežāk nekā sievietes atzīmējuši iepriekšminētos finansiālos iemeslus, taču sievietes biežāk nekā vīrieši norādījušas, ka, esot lietotas automašīnas īpašniekam, būs mazāk žēl, ja ar to kaut kas notiks.

Savukārt, minot galvenos iemeslus, kādēļ izlemts par labu jauna automobiļa iegādei, visbiežāk aptaujātie atzīmējuši, ka jaunai automašīnai ir ražotāja vai tirgotāja garantija (77,3%) un tās tehniskais stāvoklis ir ideāls (77,3%). Tikmēr nedaudz mazāk kā puse aptaujāto norādījuši, ka jauna automašīna bieži vien ir ekonomiskāka nekā lietotie automobiļi (45,5%).

Interesanti, ka vīrieši daudz biežāk nekā sievietes šajā jautājumā atbildējuši, ka pirkuši jaunu automobili, jo vienkārši beidzot varējuši atļauties to darīt, bet sievietes atzinušas, ka viņas mīl sajūtu, ka ir jaunas, nevis lietotas automašīnas īpašnieces.