Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vai TM jau atzinusi, ka Latvija vairs nav suverēna valsts?

Vai sakarā ar eiro ieviešanu Tieslietu ministrija atzinusi, ka Latvija vairs nav suverēna valsts?

Šodien Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā atkārtoti izskatīja jautājumu par portāla «manabalss.lv» iniciatīvu sarīkot referendumu par eiro ieviešanu no nākamā gada 1.janvāra. Gatavojoties sēdei noklausījos iepriekšējās sēdes (05.06.2013.) audio materiālu, kurā skaidri izskan Tieslietu ministrijas pārstāves viedoklis, ka Latvija vismaz «de facto» līmenī jau zaudējusi suverenitāti.

No diskusija Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē - Tieslietu ministrijas pārstāve Liene Zariņa: «Balsojot 2004.gadā mēs nekvalificējāmies eiro zonai, jo nebijām izpildījuši visus Māstrihtas kritērijus un līdz ar to Latvijai, kā arī citām Eiropas Savienības dalībvalstīm tika noteikts izņēmuma statuss līdz brīdim, kad dalībvalstis spēj izpildīt šos te Māstrihtas kritērijus. Un šis brīdis šobrīd ir pienācis. Līdz ar to, balsojot 2004.gadā par dalību Eiropas Savienībā, mēs nobalsojām arī par dalību eiro monetārajā savienībā. Tā tauta nobalsoja.

Uz jautājumu vai ja Saeima nobalso par referendumu, mēs varam pārbalsot to, ka lats paliek kā nacionālā Latvijas valūta, Tieslietu ministrijas pārstāve atbildēja:

«Tas gan ir jautājums par to, kas ir Eiropas Savienības institūcijas un cik lielu suverenitāti Latvija ir nodevusi Eiropas Savienībai.

Tātad iestājoties 2004.gadā Eiropas Savienībā, mēs daļu no savas suverenitātes kā jebkura cita Eiropas savienības dalībvalsts esam nodevuši pamat līgumos atrunātās kompetences lemt Eiropas savienībai.

Eiropas Savienības padome pieņem lēmumu, kad katra konkrētā dalībvalsts zaudē šo izņēmuma statusu un kā mēs zinām padome tūlīt tuvākajās dienās pieņems šo lēmumu. Tad jautājums ir par to, vai Latvijas Republikas Saeima ir tiesīga norādīt Eiropas Savienības padomei, vai pārbalsot un rīkoties pretēji Eiropas Savienības padomes lēmumiem.

Pievienojoties 2004.gadā mēs esam nodevuši daļu suverenitātes, arī jautājumu par ekonomisko monetāro savienību Eiropas Savienības kompetences lemšanai…»

Uz manu jautājumu - Vai jūs nupat pateicāt, ka Latvija vairs nav neatkarīga valsts? - Tieslietu ministrijas pārstāve atbildēja:

«Nūū…darbojoties jebkurā starptautiskā organizācijā, parakstot jebkādu starptautisku līgumu, tai skaitā līgumu par dalību Eiropas Savienībā, mēs atdodam daļu savas suverenitātes..»»

Šāds oficiāls atzinums ir klajā pretrunā ar Latvijas Republikas Satversmi, t.i., ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika. (1.pants) un ka Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai (2.pants)

Nevienā Satversmes punktā nav izskatīta iespēja, ka Ministru Kabinetam, Saeimai vai Valsts prezidentam būtu iespēja lemt jautājumus par valsts suverenitātes mazināšanu. tāpēc rodas jautājums - ja Liene Zariņa paudusi oficiālu Ministru Kabineta un Tieslietu ministrijas viedokli par to, ka iestājoties Eiropas Savienībā, Latvijas ir atdevusi daļu savas suverenitātes, tad, kā tas saskaņojams ar LR Satversmes iespējamo ignorēšanu?