Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Saules ultravioletā radiācija sasniegusi augstāko atzīmi šogad

Trešdien Rucavā, kur Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs veic saules ultravioletā starojuma mērījumus, ultravioletās radiācijas indeksa maksimālā vērtība sasniedza 6,9 - līdz šim augstāko atzīmi šovasar.

Iepriekšējā augstākā ultravioletās radiācijas indeksa vērtība bija 6,6 punkti 12.maijā, savukārt pagājušā gada vasarā augstākā indeksa atzīme bija 7,6 punkti 3.jūlijā.

Intensīvs ultravioletais starojums šajās dienās ir visā Latvijā, un svētku brīvdienās gaidāma tālāka radiācijas paaugstināšanās, jo nedaudz samazināsies ozona daudzums stratosfērā virs Latvijas.

Cilvēki ar jutīgu ādu, dienas vidū atrodoties saulē, apdegumus uz atklātām ķermeņa daļām var iegūt 15 minūšu laikā. Ieteicams lietot drošu aizsargkrēmu ar saules aizsargfaktoru ne zemāku par 20 vai arī aizsargāties ar apģērbu, kas nosedz rokas un kājas, tāpat vēlams nēsāt galvassegu un saulesbrilles vai saulessargu.

Saskaņā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas sniegto informāciju Latvijā pēdējos gados būtiski pieaugusi mirstība no ādas vēža, un sauļošanās ir viens no galvenajiem ādas vēža rašanās iemesliem.

No saules stariem visvairāk jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem uz ādas ir daudz vasaras raibumu. Ļoti uzmanīgiem jābūt arī citiem cilvēkiem, kuriem agrāk bijuši saules apdegumi, tāpat no saules īpaši jāsargā bērni.

Bērniem līdz trim gadu vecumam saulē vēlams atrasties minimāli. Daudz sauļoties nevajadzētu arī pusaudžiem vecumā no 10 līdz 15 gadiem, jo šajos gados organismā ir intensīvas hormonālās svārstības un ķermenis ir ļoti jutīgs pret sauli.

Gaidāmajās karstajās dienās sauļoties nevajadzētu laikā no pulksten 11 līdz 16, kad ultravioletais starojums būs vislielākais. Mediķi atgādina, ka karstā laikā vispār nav vēlams atrasties tiešos saules staros.