Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijai jāsniedz atbilde EK par ēku energoefektivitātes direktīvas pārņemšanu

Eiropas Komisija (EK) Latvijai un vēl sešām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm - Beļģijai, Somijai, Francijai, Vācijai, Nīderlandei un Polijai - pieprasa nodrošināt pilnīgu ES direktīvas pārņemšanu attiecībā uz ēku energoefektivitāti un informēt par direktīvas izpildes pasākumiem.

Kā aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecības Latvijā preses sekretāre Sanita Jemberga, Latvija ir paziņojusi, ko tā no direktīvas ir pārņēmusi, bet EK ieskatā ar to nepietiek, un tagad Latvijai ir divi mēneši atbildes sniegšanai. Pēc tam atkarībā no atbildes un tā, vai starplaikā valsts paziņo par trūkstošo direktīvas daļu pārņemšanu, EK lemj par tālākām darbībām.

Ja situācija ir neapmierinoša, viens no soļiem ir valsts iesūdzēšana Eiropas Kopienu tiesā. Šajā gadījumā EK var prasīt arī finanšu sodu, kura apjomu kalkulē pēc četriem parametriem, tajā skaitā pēc pārkāpuma ilguma.

Direktīva dalībvalstu nacionālajos tiesību aktos ir jāpārņem līdz 9.jūlijam. Saskaņā ar šo likumu dalībvalstīm jāizveido un jāpiemēro minimālas obligātās energoefektivitātes prasības jaunām un jau uzceltām ēkām, jānodrošina ēku energoefektivitātes sertificēšana un jāpieprasa pastāvīgas apkures un gaisa kondicionēšanas sistēmu pārbaudes.

Papildus direktīva pieprasa dalībvalstīm nodrošināt, ka no 2021.gada visas ēkas būs tā sauktās gandrīz nulles enerģijas ēkas.

Pērn septembrī EK sāka pārkāpumu procedūru pret 24 dalībvalstīm, kas tai nebija paziņojušas par veiktajiem pasākumiem direktīvas pārņemšanai valsts tiesību aktos. EK aprīlī savu pamatoto viedokli nosūtīja arī Itālijai, Grieķijai, Portugālei un Bulgārijai. Tāpat EK ir pieņēmusi lēmumu vērsties pret Portugāli Eiropas Kopienu Tiesā.