Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EK aicina vienoties par jauniem pasākumiem ekonomikas veicināšanai

Eiropas Komisija (EK) trešdien, apspriežot jūnija beigās paredzētās Eiropadomes sanāksmes dienaskārtību, aicināja vienoties pie jauniem pasākumiem ekonomiskās izaugsmes veicināšanai un jauniešu bezdarba mazināšanai, teikts EK paziņojumā.

«Eiropa iegulda lielas pūles, lai rastu izeju no krīzes. Komisija to ir dokumentējusi detalizētajā izvērtējumā, kas pievienots mūsu ieteikumiem, kuri adresēti konkrētām dalībvalstīm. Tomēr mūsu ekonomikas izaugsmes līmenis ir ļoti neapmierinošs, un dažās Eiropas daļās sociālajā jomā ir ārkārtas stāvoklis. Mēs varam izmantot Eiropadomes sanāksmi nākamās nedēļas beigās, lai panāktu jaunu konsensu un sniegtu jaunu impulsu, kas vienotu ES ap vienošanos par to, ko mēs darīsim, lai panāktu mūsu ekonomikas izaugsmes atjaunošanu. Mēs ierosinām konkrētus pasākumus, lai apkarotu jauniešu bezdarbu un kopā ar [Eiropas Investīciju banku] EIB atbalstītu reālās ekonomikas, jo īpaši [mazo un vidējo uzņēmumu] MVU, finansēšanu. Šā konsensa sastāvdaļas ir izstrādātas, tagad mums ir nepieciešams to īstenot,» paziņoja EK prezidents Žozē Manuels Barrozu.

EK ir vienojusies par trīs ieguldījumiem nākamajai Eiropadomes sanāksmei, kas paredzēta 27. un 28. jūnijā.

Tie ir - jauniešu bezdarba problēmas risināšana, labāks regulējums un izaugsmes un nodarbinātības pakta pārskatīšana.

Vēl viens ieguldījums, proti, ar EIB kopīgi izstrādāts ziņojums par kreditēšanas palielināšanu ekonomikā, būs pieejams, līdzko tas būs oficiāli pieņemts. Ar šo iniciatīvu kopumu Eiropa var veikt būtisku ieguldījumu, proti, ka iedzīvotāji atkal atrod darbu un uzņēmumi var pieņemt darbā personālu un veikt ieguldījumus un bankas var sniegt aizdevumus reālajai ekonomikai.

Jauniešu bezdarba apkarošana ir viena no galvenajām prioritātēm. Lai gan par lielāko daļu instrumentu ir atbildīgas dalībvalstis, darbībai ES līmenī var būt izšķiroša ietekme. EK ir ierosinājusi virkni praktisku un īstenojamu pasākumu, kuriem var būt tūlītēja ietekme, taču par dažiem pasākumiem vēl jāpanāk vienošanās ES līmenī, jo īpaši par tiem, kuri saistīti ar daudzgadu budžetu.

Svarīgākais ir ātrāk īstenot «garantiju jauniešiem». EK ierosina Jaunatnes nodarbinātības ierosmei paredzētos sešus miljardus eiro izmaksāt 2014. un 2015. gadā, nevis daudzgadu budžeta septiņu gadu darbības laikā. Dalībvalstīm savas jauniešu nodarbinātības programmas ir jāiesniedz rudenī. Vienlaikus EK sagatavos vairākus ES līmeņa instrumentus, ar kuriem palīdzēt dalībvalstīm, un pasākumus, ar kuriem palīdzēt uzņēmumiem pieņemt darbā jauniešus. Visi šie pasākumi ir jāvirza, cieši sadarbojoties ar sociālajiem partneriem un attiecīgajām ieinteresētajām personām.

Tajā pašā laikā viens no lielākajiem atveseļošanās šķēršļiem pašlaik ir normālas kreditēšanas trūkums reālajai ekonomikai, jo īpaši mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), uz ko EK norādīja gada izaugsmes pētījumā.

Eiropas Komisijas un Eiropas Investīciju bankas (EIB) kopīgajā ziņojumā izklāstīts, kā tiks izmantots EIB kapitāla palielinājums, par kuru nesen panākta vienošanās. Turklāt ziņojumā ir paredzētas trīs iespējas, lai palīdzētu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem tuvākajā nākotnē piekļūt finansējumam un pieņemt darbā jauniešus. Komisija aicinās Eiropadomi izstrādāt vērienīgu pieeju šim jautājumam.

EK ir pieņēmusi progresa ziņojumu par Izaugsmes un nodarbinātības paktu. Pagājis viens gads, un dalībvalstis var vēl daudz ko darīt, lai pašas sev palīdzētu, piemēram, īstenojot vienotā tirgus potenciālu, piemēram, digitālajā, enerģētikas un pētniecības jomā.

Ziņojumā uzsvērts, ka nepieciešams pabeigt I vienotā tirgus aktu, jo likumdevēji vienojušies tikai par 7 no 12 Komisijas iesniegtajiem priekšlikumiem. Eiropas Komisija ir iesniegusi lielāko daļu priekšlikumu par II vienotā tirgus aktu. Pārējos priekšlikumus tā iesniegs turpmākajās nedēļās. Komisija aicina šos priekšlikumus pieņemt līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Ziņojumā parādīts, kā saistībā ar Izaugsmes un nodarbinātības paktā minēto ieguldījumu paketi 120 miljardu eiro apmērā EK ir darījusi pieejamu visu kohēzijas politikai paredzēto budžetu, lai atbalstītu izaugsmi un nodarbinātību veicinošus projektus.

EK arī uzsver, ka uzņēmējdarbībai labvēlīga vide arī ir būtiska. Ir pierādījies, ka regulējums ES līmenī, nevis divdesmit septiņos dažādos veidos valstu līmenī, ir efektīvs veids jaunu iespēju radīšanai.

Komisija ir pieņēmusi paziņojumu, lai risinātu jautājumu saistībā ar desmit visapgrūtinošākajiem ES tiesību aktiem, kurus minējuši MVU. Paziņojumā sīki izklāstītas darbības, kas ir veiktas vai kuras veicamas, lai risinātu problēmas, kas saistītas ar katru no šiem tiesību aktiem. Attiecībā uz katru no MVU norādītajiem tiesību aktiem Komisija jau ir izskatījusi jautājumu saistībā ar paustajām bažām, veikusi pasākumus gadījumos, kad Komisija to var izdarīt, vai sniegusi priekšlikumus likumdevējiem par sloga samazināšanu MVU.

Eiropadome apstiprinās Komisijas konkrētām valstīm adresētos ieteikumus, lai nākamajā gadā noteiktu dalībvalstu budžeta un ekonomikas politikas ievirzi. Tā arī noteiks nākamos pasākumus ekonomiskās un monetārās savienības struktūras stiprināšanai. Minētie Komisijas četri ieguldījumi sniedz izvēli tūlītējai rīcībai, lai panāktu ekonomikas izaugsmes atjaunošanu.