Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sasparojaties skaisti meklēt papardes ziedu

Līgo naktī meklējot papardes ziedu, Jāņu bērniem derētu atcerēties par kontracepcijas līdzekļiem, lai izsargātos no nevēlamas grūtniecības vai seksuāli transmisīvām slimībām, aicina speciālisti, portālam «Apollo» pastāstīja Dagnija Veidemane, «Euroaptieka» pārdošanas un mārketinga vadītāja.

«Skaistākajiem gada svētkiem ir jāgatavojas atbildīgi. Līdztekus citiem pasākumiem ir vērts padomāt arī par drošu izsargāšanās veidu, lai nepakļautu sevi veselības riskiem,» pastāstīja aptieku tīkla «EUROAPTIEKA» pārstāve Dagnija Veidemane.

Vajadzētu būt pašsaprotamam, ka seksuāli aktīviem cilvēkiem, dodoties līgot, somiņā vai jakas kabatā atrastos prezervatīvs. Tā ir vienīgā kontracepcijas metode, kas pasargā gan no neplānotas grūtniecības, gan kaitēm, kādas var iegūt dzimumceļā.

Der atcerēties arī par avārijas kontracepciju, kas lietojama 72 stundas pēc nedroša dzimumakta. Tomēr jāielāgo, ka avārijas kontracepcija ir ārkārtas palīdzība, nevis izsargāšanās aizstājēja. Bieža šīs grupas preparātu lietošana var nelabvēlīgi ietekmēt organisma hormonālo regulāciju un izraisīt dažādas citas veselības komplikācijas.

«Kopumā vasaras mēnešos kontracepcijas līdzekļu pārdošana Latvijā pieaug. Salīdzinājumā ar citiem gadalaikiem vasarā par 10% vairāk pārdod recepšu kontracepcijas līdzekļu, par 20% vairāk - avārijas kontracepcijas tablešu un par 15% vairāk - bezrecepšu kontracepcijas līdzekļu,» informēja Veidemane.

Tomēr atšķirībā no citām preču kategorijām, kontracepcijas līdzekļu pārdošanas gadu no gada pieaug minimāli, viņa atzina.

Veidemane atsaucās uz Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, kas rāda, ka, Latvijā reģistrē arvien vairāk saslimšanas gadījumu, piemēram, ar gonoreju. 2010.gadā mūsu valstī fiksēja 357 saslimšanas gadījumus ar šo seksuāli transmisīvo slimību, 2011.gadā - šādu gadījumu skaits pieauga līdz 550, bet 2012.gadā - jau līdz 602 gadījumiem.

«Šie dati uzskatāmi parāda, ka cilvēki Latvijā joprojām pret savu seksuālo veselību neizturas pietiekami nopietni,» teica Veidemane.

Vienlaikus optimismu vieš SPKC dati, kas liecina, ka mākslīgo abortu skaits Latvijā ar katru gadu samazinās. Ja 2005.gadā bija 12 785 gadījumi, kad grūtniecību pārtrauca mākslīgā veidā, tad 2012.gadā šādu abortu skaits samazinājās vairāk nekā uz pusi jeb līdz 6179 gadījumiem.

«Abortu skaits turpina sarukt. Viens no iemesliem tam, ka pēdējā laikā nepieaug kontracepcijas līdzekļu lietojums, iespējams, ir tas, ka cilvēki izšķiras par labu bērniņam. Par to liecina dzimstības pieaugums valstī. Pirmskrīzes dzimstības līmenis gan joprojām nav sasniegts, un dabiskais pieaugums vēl arvien ir negatīvs,» komentēja SPKC pārstāve Īrisa Zīle.

Savukārt Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes Iedzīvotāju statistikas daļas vadītāja Baiba Zukula atspēkoja plaši valdošo pieņēmumu, ka visvairāk bērnu tiekot ieņemti ap vasaras saulgriežu laiku un ka marts ir mēnesis, kad dzimstības līmenis ir visaugstākais.

«Statistikas dati par to neliecina. Ja šogad martā piedzima 1530 mazuļu, tad aprīlī to skaits jau bija pieaudzis 1820. Līdzīga tendence bijusi arī citos gados,» teica Zukula.

CSP dati rāda, ka bērnu visvairāk dzimst vasaras mēnešos, un tas nozīmē, ka viņi ieņemti oktobrī vai novembrī. «Tātad secinām, ka tieši garie rudens vakari rada vislabvēlīgākos apstākļus jaunas dzīvības tapšanai,» smaidot teica CSP pārstāve.

Šogad martā Latvijā piedzima 1530 mazuļu, kurus varētu dēvēt par vasaras saulgriežu bērniem. Pērn martā pasaulē nāca par 114 vairāk jeb 1644 vasaras saulgriežu bērnu.

«Gribētu novēlēt, lai šajos Līgo svētkos cilvēki sasparojas un nākamā gada martā Latvijā piedzimtu vairāk bērniņu nekā šāgada marta mēnesī,» sacīja eksperte.