Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aicina svētku laikā būt piesardzīgiem arī sociālajos tīklos

Drošības eksperti aicina svētku laikā būt īpaši uzmanīgiem sociālajos medijos, biznesa portālam «Nozare.lv» informē drošības kompānija «Grifs AG».

Atklājot internetā Jāņu svinību vietu, par to uzzinās ne tikai draugi, bet informācija būs pieejama arī negodprātīgiem cilvēkiem, kas svētku laiku īpaši iecienījuši. Līdz ar drošības pasākumu ievērošanu virtuālajā vidē, eksperti atgādina, ka mājokļa apzagšanas iespēju būtiski samazina arī tādas elementāras darbības kā durvju aizslēgšana un logu aizvēršana promejot.

«Grifa AG» Korporatīvo klientu apsardzes vadītājs Uģis Začs norāda, ka sociālajos medijos ir populāri atzīmēt, kādus pasākumus plānots apmeklēt. Tomēr ieteicams izvērtēt, kādos gadījumos šo informāciju atklāt, jo svētku un atvaļinājumu laiks ir karstākā zagļu sezona.

«Tāpēc tāda veida paziņojumus, kā Jāņus svinēšu «Sinevillā» vai pie draugiem Daugavpilī, ieteicams nepublicēt, jo garnadžiem kļūs skaidrs - Līgo vakarā mājoklī neviena nebūs. Piesardzīgus aicinām būt arī tos, kas domā, ka «man jau nav ko zagt», jo zagļi var iznest visu iedzīvi,» brīdina Začs.

Viņš atzīmē, ka ārvalstu pieredze liecina, ka sociālie mediji arvien vairāk tiek izmantoti laupīšanu plānošanā. Zīmīgi, ka daļu zādzību veic tieši paziņas, kas, pateicoties sociālajiem medijiem, ir ļoti labi informētas par citu aktivitātēm un plāniem. Cilvēki mēdz paziņot, ne tikai vakariņojot restorānā vai sauļojoties pie ezera, bet arī ierodoties mājās, līdz ar to neapdomīgi atklājot dzīvesvietas adresi citiem interneta lietotājiem.

«Lai gan nav oficiālas statistikas par noziegumu skaitu, kas izdarīti Latvijā, izmantojot tieši sociālos medijus, aicinām būt ļoti uzmanīgiem,» uzsver Začs.

Viņš atgādina, ka viedtālruņos ir iebūvēti GPS uztvērēji, kuri, izmantojot interneta pieslēgumu caur satelītu, var noteikt precīzu ierīces atrašanās vietu. Līdz ar to, publicējot internetā informāciju no viedtālruņa, var ļoti daudz uzzināt par personu. Tāpēc, piemēram, lietojot «Twitter», ieteicams konta uzstādījumos pārbaudīt, vai vietas noteikšanas funkcija ir noņemta.

Papildus draudus drošībai var radīt arī mobilā sociālā tīkla «Foursquare» vai tamlīdzīgu profilu sinhronizācija jeb savienošana ar «Facebook». Tas nozīmē - apmeklējot kādas personas «Facebook» lapu, ikviens varēs ļoti ātri noskaidrot gan pēdējo vietu, kur persona bijusi, kā arī izdarīt vispārīgus secinājumus par cilvēka paradumiem, pamatojoties uz ierakstu vēsturi. Līdz ar to drošības eksperti iesaka nesinhronizēt «Forsquare» ar citiem sociālo mediju kontiem.

Nesen «Foursquare» ir uzlabojis savu lietotāju drošības un privātuma iestatījumus, ko drošības eksperti iesaka izmantot. Tie paredz, ka cilvēka atrašanās vietu varēs apskatīties tikai tie lietotāji, kam ir piekļuve atbilstošajam profilam - apstiprinātie draugi un paziņas. Tomēr jāņem vērā, īpaši vecākiem, runājot ar bērniem par sociālo mediju vidi, - portālos mēdz būt arī viltus profili, kas var tikt izmantoti ļaunprātīgos nolūkos.

Kā ziņots, pērn «Grifa AG» konsolidētais apgrozījums Baltijā, salīdzinot ar 2011.gadu, palielinājās par 8,6%, sasniedzot 10,36 miljonus latu, kas uzņēmuma desmit gadu pastāvēšanas vēsturē bija augstākais rādītājs.

Drošības kompānija «Grifs AG» ir dibināta 2002.gadā. Tā veic komercdarbību visās trīs Baltijas valstīs, nodarbinot ap 1600 cilvēku un rūpējoties par vairāk nekā 10 000 fiziskās un tehniskās apsardzes objektu.