Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jauniešu bezdarbs Eiropā: Vissmagākās situācijas un veiksmes stāsti

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis saskārušās ar augstu bezdarba līmeni jauniešu vidū, katram ceturtajam iedzīvotājam vecuma grupā no 16 līdz 25 gadiem esot bez darba. Šī situācija var radīt neapmierinātību iedzīvotāju vidū, jo sevišķi dienvidu valstīs, kur bezdarba problēma ir jo sevišķi saasināta.

Piedāvājam iepazīties ar šīs situācijas pārskatu, balstoties uz aprīļa datiem, ko sniedzis ES statistikas birojs «Eurostat».

- Grieķija

Divreiz glābtajā Grieķijā ir vissmagākā jauniešu bezdarba situācija - šajā vecuma grupā bez darba ir 62,5% iedzīvotāju, salīdzinot ar kopējo bezdarba līmeni valstī 27% apmērā.

- Spānija

Lai arī Spānija ir viena no tām valstīm, kuru vissmagāk skārusi parādsaistību krīze apvienojumā ar nekustamo īpašumu sektora sabrukumu, tā pērn spēja izvairīties no pilna apjoma glābšanas. Jauniešu bezdarbs valstī veido 56,4%, salīdzinot ar kopējo bezdarbu 26,8% līmenī.

Martā valdība prezentēja «15 šoka pasākumus», tostarp apmācību 450 000 jauniešu, kuri cieš no «mācīšanās deficīta». Šis plāns četru gadu laikā izmaksās 3,5 miljardus eiro, 32% no šīs summas finansējot ES.

Tikmēr gados jauni uzņēmēji var saņemt daļu no saviem bezdarbnieku pabalstiem, un sociālās apgādes izmaksas tikušas samazinātas gados jaunu darbinieku noalgošanai uz periodu līdz trīs gadiem.

- Portugāle

Piedzīvojot līdzīgas problēmas kā Spānija, Portugālei bija nepieciešama glābšana 2011.gadā. Jauniešu bezdarbs valstī veido 42,5%, bet kopējais bezdarba līmenis ir 17,8%.

Pirms gada tika sākta plāna īstenošana, lai palīdzētu 90 000 jauniešu atrast darbu, taču pieteikušies tikai 12 000. Valdība ir vienkāršojusi šo plānu un vēlas to paplašināt, lai gada laikā aptvertu 120 000 jauniešu.

- Itālija

Līdzīgi Spānijai daudzi domāja, ka arī Itālijai pērn būs nepieciešama glābšana, taču arī tā ir spējusi no tās izvairīties. Jauniešu bezdarbs valstī veido 40,5%, salīdzinot ar kopējo bezdarba līmeni 12% apmērā.

Premjerministrs Enriko Leta solījis cīnīties ar jauniešu bezdarbu, norādot, ka iepriekšējās valdības īstenotās politikas vienmēr sniegušas atbalstu gados vecākiem darbiniekiem. Valdība plāno novirzīt neizmantotos ES līdzekļus, lai skolu beidzējus ievestu darba tirgū.

- Vācija

Krasā pretstatā vājākām ES dienvidu valstīm Vācijā ir krietni zemāks jauniešu bezdarba līmenis, aprīlī tam veidojot 7,5%, bet kopējam bezdarbam esot 5,4% apmērā.

Vācija ir veiksmes stāsts, spējot saglabāt jauniešu bezdarbu ārkārtīgi zemā līmenī, 1,5 miljonus cilvēku iesaistot apmācības programmās.

- Austrija

Jauniešu bezdarbs valstī veido 8%, bet kopējais bezdarbs atrodas 4,9% līmenī. Aptuveni 40% austriešu vecumā no 15 gadiem var iesaistīties apmācības programmās uz trīs gadiem. Tos, kuri neatrod darbu, var no jauna apmācīt valsts dienesti un partnerkompānijas, lai atrastu darbu jomās, kur uzņēmumi algo strādniekus.