Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Visiem futbola nometnē sasirgušajiem bērniem konstatēts norovīruss

Visiem 24 bērniem, kurus jūnija sākumā futbola skolas «Metta» nometnē Valmierā piemeklēja slikta dūša, vemšana vai caureja, sāpes vēderā un paaugstināta ķermeņa temperatūra, konstatēts norovīruss, aģentūra LETA uzzināja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Kā epidemioloģiskajā izmeklēšanā noskaidrojuši SPKC speciālisti, inficēšanās ar norovīrusu, visdrīzāk, notikusi krāna ūdens lietošanas laikā stadionā.

Kopumā no nometnes slimnīcā tika stacionēti 19 saslimušie bērni, bet pieci ārstējās ambulatori. Lai noskaidrotu iespējamo infekcijas pārnešanas faktoru, SPKC epidemiologi aprēķināja ar katru ēdienu, tai skaitā nevārītu dzeramo ūdeni, saistīto risku saslimušajiem, kuri šos ēdienus lietoja uzturā, kā arī tiem, kuri neēda, bet saslima. Secināts, ka lielākais risks saslimt bija bērniem, kuri lietoja krāna ūdeni sporta stadionā.

«Ņemot vērā, ka dzeramā ūdens kvalitāte pēc mikrobioloģiskajiem rādītājiem atbilda nekaitīguma kritērijiem, visticamāk, inficēšanās ir saistīta ar piesārņotu - inficētu - ūdens krānu,» norāda SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko. Viņa stāsta, ka slimnieki koplietošanas krānus var inficēt dažādi, piemēram, pieskaroties krāniem ar muti vai rokām. Ja turpmāk no krāna, uz kura atrodas norovīrusi, dzer vai ņem ūdeni citi cilvēki, piekaroties krānam ar muti, pudeli, krūzi vai rokām, infekcija var izplatīties tālāk.

Par epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultātiem jau informēta Veselības inspekcija, Pārtikas un veterinārais dienests un nometnes vadītāja.

SPKC atgādina, lai inficētos ar norovīrusu, nepieciešama neliela vīrusa deva, turklāt vīruss ir izturīgs ārējā vidē un var ilgstoši saglabāties uz piesārņotajiem priekšmetiem. Visbiežāk norovīruss izplatās tieša kontakta ceļā no personas uz personu vai ar piesārņotu koplietošanas priekšmetu starpniecību. Slimības simptomi parasti parādās 12 līdz 48 stundu laikā pēc inficēšanās, un slimība parasti ilgst vienu līdz divas diennaktis. Tās klīniskās pazīmes ir slikta dūša, vemšana, caureja, sāpes vēderā, arī galvas sāpes un neliela ķermeņa temperatūras paaugstināšanās.

SPKC epidemiologi aicina būt piesardzīgiem un nedzert ūdeni no koplietošanas krāniem, pieskaroties tiem ar muti vai ar traukiem. Arī dzeršana no vienas ūdens pudeles, krūzes vai glāzes ir riskanta, īpaši bērnu kolektīvos - nometnēs, pulciņos, skolās, bērnudārzos.

Ar roku regulējamus ūdens krānus ieteicams aizgriezt ar papīra dvieļa palīdzību pēc roku nosusināšanas, jo uz ūdens krāna rokturiem var atrasties infekcijas slimību izraisītāji, tai skaitā norovīrusi, kam pirms roku mazgāšanas, iespējams, ir pieskāries slimnieks.

Kā ziņots, 4.jūnijā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi saņēma izsaukumus pie vairākiem bērniem futbola skolas «Metta» nometnē Valmierā, kuri sūdzējušies par sliktu dūšu, vemšanu vai caureju. Turpmākās divas dienas, 5. un 6.jūnijā, no šīs pašas nometnes ar līdzīgām sūdzībām slimnīcā tika nogādāti vēl vairāki bērni. Kopumā palīdzība bija nepieciešama 24 bērniem.

Vairāki bērni tika ievietoti Vidzemes slimnīcā, bet, pēc slimnīcas pārstāvju sniegtās informācijas, 10.jūnijā slimnīcā vairs neuzturējās neviens no nometnes dalībniekiem.

Nometnes vadītāja Maira Mihelsone aģentūrai LETA iepriekš apstiprināja, ka nometne turpinās bez sarežģījumiem, un bērni, atgriezušies no slimnīcas, turpina tajā darboties