Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ECT noraida žurnālista Dreiblata sūdzību lietā par informācijas avotu neatklāšanu

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) mēneša sākumā noraidījusi kā nepieņemamu izskatīšanai pēc būtības «Neatkarīgās Rīta Avīzes» (NRA) žurnālista Ulda Dreiblata sūdzību lietā par informācijas avotu neatklāšanu.

Dreiblats ECT vērsās pirms sešiem gadiem, sūdzoties, ka tiesas lēmums, saskaņā ar kuru viņam bija pienākums atklāt žurnālista informācijas avotu, nesamērīgi ierobežoja Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 10.pantā garantētās tiesības uz vārda brīvību.

Dreiblats 2007.gada 2.februāra sūdzībā arī norādīja, ka viņa sūdzība par minēto lēmumu tika izskatīta, iesniedzējam klāt neesot, un viņam nebija iespēju to pārsūdzēt augstākā instancē, kā rezultātā tika pārkāptas konvencijas 6.pantā garantētās tiesības uz taisnīgu tiesu.

Kā aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijas Informācijas un sabiedrisko attiecību departamentā, vērtējot iesniedzēja sūdzību par izmeklēšanas tiesneša lēmumu atklāt valsts noslēpumu saturošas informācijas avotu un tā rezultātā pret iesniedzēju ierosināto kriminālprocesu par tiesas nolēmuma tīšu nepildīšanu, ECT atkārtoti norādīja uz konvencijas 35.pantā noteikto prasību par nacionālajā līmenī pieejamo tiesību aizsardzības līdzekļu izmantošanu pirms vēršanās ar sūdzību ECT.

Tiesa atzīmēja, ka žurnālista informācijas avota atklāšanas atteikuma rezultātā pret iesniedzēju ierosinātais kriminālprocess tika izbeigts ar Augstākās tiesas Senāta lēmumu, kurš secināja, ka Krimināllikuma 296.pantā paredzētā kriminālatbildība par tīšu tiesas nolēmumu neizpildi nebija attiecināma uz žurnālistiem. Līdz ar to izmeklēšanas tiesneša lēmums vairs nebija praksē izpildāms. Papildus prokuratūra bija informējusi iesniedzēju par tiesībām attaisnošanas gadījumā prasīt zaudējumu atlīdzību. Tā kā iesniedzējs pirms vēršanās ECT nebija izmantojis nacionālās iespējas, ECT viņa sūdzību noraidīja.

Vērtējot iesniedzēja sūdzību par tiesībām uz taisnīgu tiesu, ECT norādīja, ka pienākums liecināt kriminālprocesā bija daļa no vispārējiem pilsoņa pienākumiem un uz to nav attecināmas konvencijas 6.panta garantijas, tādēļ ECT nav kompetenta skatīt šo iesniedzēja sūdzību pēc būtības.

LETA jau ziņoja, ka 2007.gada 4.decembrī Augstākās tiesas Senāts atcēla abus spriedumus, ar kuriem Dreiblats bija sodīts par tiesas lēmuma nepildīšanu, neatklājot savus informācijas avotus, un izbeidza sākto kriminālprocesu.

Apsūdzība Dreiblatam bija uzrādīta par to, ka viņš nebija izpildījis Rīgas Centra rajona tiesas lēmumu atklāt informācijas avotu 2006.gada 10.augusta publikācijai, kurā atspoguļotas bijušā «Rēzeknes gaļas kombināta» valdes priekšsēdētāja un iepriekš «Jaunā laika» biedra Gunta Piteronoka telefona sarunas. Žurnālistam ar iepriekšējiem spriedumiem bija noteikts naudas sods desmit minimālo mēnešalgu jeb 1200 latu apmērā par tiesas lēmuma nepildīšanu.