Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Heigs: Slepena izlūkošana palīdz aizsargāt brīvību

Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs, viesojoties ASV, otrdien paziņojis, ka slepenais izlūkdienestu darbs palīdz aizsargāt cilvēku brīvības, bet tas jāveic saskaņā ar likumiem.

Ministrs uzsvēra, cik svarīga ir dalīšanās izlūkošanas informācijā starp Lielbritāniju un ASV un pauda pārliecību, ka šīs «unikālās un nepieciešamās» attiecības pelna tikai un vienīgi lepnumu.

«Pēdējo nedēļu laikā tas bijis vairāku diskusiju objekts. Izteiksimies skaidri par to. Abās valstīs izlūkošanas darbs notiek stingros tiesiskos rāmjos,» norādīja Heigs.

«Mēs darbojamies, pakļaujoties likuma varai un esam atbildīgi par to. Dažās valstīs slepenā izlūkošana tiek izmantota, lai kontrolētu cilvēkus - mūsu, tā pastāv tikai tāpēc, lai aizsargātu viņu brīvības,» uzsvēra ministrs.

Pēdējās nedēļās pasaules uzmanību piesaistījušas ASV izlūkdienestu izmantotās datu iegūšanas programmas, tostarp masveida telefonsarunu noklausīšanās un personu izsekošana globālajā tīmeklī, analizējot videomateriālus, fotogrāfijas un e-pastus.

Plašākai sabiedrībai tās atklāja bijušais Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) tehniskais darbinieks Edvards Snoudens, kurš par tām informēja britu laikrakstus.

Jau ziņots, ka ASV varasiestādes Snoudenam izvirzījušas apsūdzības spiegošanā un vēlas viņu notvert.

Snoudens kādu laiku uzturējās Honkongā, no kurienes svētdien izlidoja uz Maskavu.

Sākotnēji tika uzskatīts, ka viņš no Maskavas plāno tālāk doties uz Kubu, lai no turienes mērotu ceļu uz Ekvadoru. Taču Snoudens svētdien tomēr uz Kubu neizlidoja.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins otrdien paziņoja, ka Snoudens joprojām atrodas Maskavas Šeremetjevas lidostas trazītzonā, lai gan viņš var brīvi doties tālāk.

Putins norādīja, ka Snoudens Maskavas lidostā ieradies kā tranzīta pasažieris un viņam nav bijusi vajadzība nedz pēc Krievijas vīzas, nedz pēc kādiem citiem dokumentiem.

Vašingtona Snoudena lietā asi kritizējusi Krieviju un Ķīnu un paziņojusi, ka izmantos visus «juridiskos kanālus,» lai sauktu Snoudenu pie atbildības.

Snoudena atklātā informācija liecina, ka ASV Nacionālā drošības pārvalde (NSA) izspiegojusi ne tikai ASV pilsoņus, bet arī sabiedroto valstu pilsoņus. Komentējot šo informāciju, Heigs bija mazrunīgs.

«Es esmu ministrs, kas atbildīgas par šīm lietā Apvienotajā Karalistē (..). Man jābūt uzmanīgam ar to, ko saku (..). Ir ļoti svarīgi, lai viss, ko sakāt, nekad nedod nevienu pavedienu vai atbalstu (..) teroristiem vai organizētajiem noziedzniekiem, vai ārvalstu izlūkdienestiem, kas vēlas kaitēt mūsu valstīm,» norādīja ministrs.

Tomēr runā, ar kuru viņš uzstājās Ronalda Reigana bibliotēkā Sīmīveli, Kalifornijā, Heigs sacīja: «Teroristi plāno kaitēt mums slepus, noziedznieki plāno apzagt mūs slepus. Ārvalstu izlūkošanas aģentūras plāno izspiegot mūs slepus un jaunas ieroču sistēmas tiek izgudrotas slepus. Tāpēc mēs nevaram pasargāt cilvēkus (..), slepus neattīstot daļu atbildes pasākumu uz šiem draudiem.»